válkaČeskoslovenskoobjevy

Bruce Lee vs Wong Jack Man: nejslavnější zápas bojového umění

Bruce Lee vs Wong Jack Man: nejslavnější zápas bojového umění
Zdroj: all-that-is-interesting.com

Byli jako dva kohouti na jednom dvorku. Nemohlo to dopadnout jinak než měřením sil. Řeč je o dvou legendách bojových umění - o Bruceovi Leeovi a Wongu Jackovi Manovi. Dodnes se přesně neví, jak zápas skončil nebo kdo ho vyhrál.

Tomáš Chalupa 20. února 2018

V roce 1964 stáli Bruce Lee a Wong Jack Man na opačných stranách světa bojovníků v San Franciscu. Jedno město bylo příliš malé pro dva legendární bojovníky. Lee měl v Oaklandu své studio bojových umění Ju Fan Martial Arts Studio, Wong zase vedl svůj Ju Fan Gung Institute. Dvě školy bojového umění, dvě výrazné osobnosti.

Lee ve své škole učil velmi rád studenty, kteří byli z Ameriky a nebyli to Číňané. Wong naopak vždy tvrdil, že běloši se nemají učit asijská bojová umění. Jejich vzájemná nevraživost došla tak daleko, že Wong vyzval Leea na souboj. Pokud Lee prohraje, zavře své studio. Jiné zdroje říkají, že Lee veřejně tvrdil, že přemůže jakéhokoliv bojovníka v San Franciscu, a Wong jen reagoval na toto vychloubačné tvrzení.

Wong chtěl bojovat s Leem před publikem, ten ale požadoval, aby se zápas odehrál v soukromí. Wang souhlasil, že se zápas uskuteční v Leeově škole za účasti jen několika lidí. I jejich výběr se zkomplikoval, protože z původního počtu asi patnácti lidí se nakonec shodli oba bojovníci jen na třech. Byla jimi Leeova žena Linda, jeho asistent James Lee a místní instruktor tai-či William Chen. Možná byli přítomni další lidé, ale neví se, kdo to byl.

Jelikož se celý zápas uskutečnil za zavřenými dveřmi, existuje vícero verzí toho, co se vlastně událo. Podle Leeovy ženy vyhrál Lee za pouhých pět minut boje. Boj byl jednoznačný, Lee drtil svého soupeře kopy a údery, ten se dokonce pokusil utéct, ale Lee na něj skočil a strhl ho na zem. „Máš dost?“ ptal se ho. Wong dvakrát potvrdil, že má dost, a zápas skončil.

Wong s tímto výkladem nesouhlasil. Podle něj souboj trval dvacet minut. Prý věděl, že Lee se nikdy nevzdá, pokud ho Wong nezabije nebo nezraní. To prý ale nechtěl, a tak zvolil defenzivní způsob boje. Po dvaceti minutách souboj skončil, aniž by jeden druhému zasadil konečný úder. William Chen potvrdil tuto verzi a prohlásil, že souboj byl nerozhodný. Lee prý bojoval velmi agresivně až zuřivě, Wong se držel tradičního pojetí a byl spíše defenzivní. Potvrdil, že trval kolem dvaceti minut a popřel, že by skončil tak, jak popsala Linda. Wong tento svůj pohled na souboj sdělil později také v rozhovoru pro časopis Chinese Pacific Weekly, kde také vyzval Leea, aby se s ním utkal veřejně. Na jeho výzvu Lee nikdy neodpověděl.

Souboj nikdo jiný neviděl, takže se nedá s jistotou tvrdit, jak to vlastně celé bylo. Každopádně tento zápas měl velký vliv na Bruce Leea, který po něm zcela změnil svůj pohled na bojové umění Wing Chun, které doposud praktikoval, a vyvinul vlastní způsob boje, který mnohem více vyhovoval jeho naturelu.

Legendární souboj se stal o padesát let nato námětem životopisného dramatu Birth of the Dragon (2016).

https://www.youtube.com/watch?v=GrAvkKR6dLk

Související články

Další články

Zavří­t reklamu