válkaČeskoslovenskoobjevy

Broomway je nesmrtelnější cesta v Británii, zemřelo zde víc než 100 lidí

Broomway je nesmrtelnější cesta v Británii, zemřelo zde víc než 100 lidí
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Broomway byla jediná cesta, po níž bylo možné suchou nohou přejít z pobřeží Essexu až na ostrov Foulness Island. Nebyla to však vůbec cesta bezpečná a zahynulo na ní více než 100 lidí. I proto se jí začalo přezdívat Doomway, tedy cesta zkázy.

Tomáš Chalupa 15. května 2021

Od roku 1419 máme záznamy o této cestě, která vede přes písčiny a bahnité úseky ze všech stran obklopené vodou. Délka cesty je šest mil, takže její přechod trvá poměrně dlouhou dobu. Jít po ní znamená sledovat tyče zabodnuté po kraji cesty, podobně, jako tomu bývá v zasněžených oblastech.

Navíc pokud přijde příliv, většina cesty skončí pod vodou. Na člověka, který se na cestu vydá, čekají mnohé nástrahy, hlubokým bahnem počínaje a děrami plnými vody konče. I když člověk ví, kudy má jít, je cesta náročná a málokdo dojde suchý. Pokud se ale dotyčný kvůli časté mlze ztratí, má velký problém. Příliv navíc přichází dvakrát denně a voda stoupá nečekaně rychle. Většinou se lidé na cestě dají na útěk a snaží se co nejrychleji dostat na břeh, ale už je mnohokrát vyzkoušené, že voda je rychlejší než lidské nohy. Co je horší, pod vodou zmizí veškeré písečné plochy či ostrůvky, kromě tyčí není vidět vůbec nic. Stačí se párkrát otočit, a není možné zjistit, ze které strany člověk přišel a kam má vlastně jít. Smrt v případě, že člověk uvízne na některém z písečných ostrůvků, je velmi reálnou hrozbou.

Thumbnail # Na ostrov Noirmoutier vede cesta, která je dvakrát za den celá pod vodou
Mohlo by Vás zajímat:

Na ostrov Noirmoutier vede cesta, která je dvakrát za den celá pod vodou

Historky o lidech, kteří zde uvízli a zahynuli, jsou velmi četné. Některé z nich sepsal historik Philip Benton, který je zaznamenává do knih. Pohřební záznamy ukazují, že od roku 1600 zahynulo na této cestě 66 lidí, desítky dalších pak zahynuli nepochybně v dobách, kdy se ještě záznamy nevedly.

V roce 1922 byl postaven most přes Hevenor Creek, díky kterému se dá na Foulness Island dostat pohodlně, a Broomway tak ztratila svůj výlučný význam. Jedinými uživateli Broomwaye se stala armáda a také občasní turisté a nadšenci, které láká dobrodružství a temná pověst cesty. Ta je opatřená mnoha různými výstražnými cedulemi a pro veřejnost je přístupná jen v určité dny a za dobrého počasí. Další mrtví na seznam tak už nepřibývají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu