Ernst Christiansen a Lis Therkelsonová si na procházku vzali detektor kovu. Když zařízení začalo vibrovat a vydávat zvuky, pustili se do kopání a třicet metrů pod povrchem narazili na něco, co vypadalo jako konec meče.

Ernst Christiansen a Lis Therkelsonová si na procházku vzali detektor kovu. Když zařízení začalo vibrovat a vydávat zvuky, pustili se do kopání a třicet metrů pod povrchem narazili na něco, co vypadalo jako konec meče. | zdroj: allthatsinteresting.com


Bronzový meč nalezený v Dánsku je i po 3000 letech stále ostrý

TÉMATA: archeologie | nálezy | prehistorie | doba bronzová | dánsko | bronz | meče

user-avatar

Yvonne K.

25. 10. 2018 | 09:00

Procházka po poli s detektorem kovu v ruce přinesla dvojici dánských amatérských archeologů cennou sklizeň. Objevili neuvěřitelně zachovalý meč, který v zemi ležel nedotčený 3000 let.

Meč byl nalezen nedaleko městečka Svebolle na největším dánském ostrově Sjælland. Spočíval asi jen 30 centimetrů pod povrchem. Je odlit z bronzu a na délku měří 80 centimetrů.  “Je tak dobře zachovalý, že můžete jasně vidět i drobné detaily. A je dokonce ostrý,” stojí v tiskovém prohlášení Muzea Vestsjaelland v Sorø, na které se nálezci meče obrátili.

Meč starý 3000 let pochází z doby bronzové a svědčí o řemeslném mistrovství severských lidí té doby.

Ve Skandinávii doba bronzová probíhala v letech 1700 až 500 před naším letopočtem, kdy bronz importovaný ze střední Evropy nahradil dříve oblíbené materiály jako kámen a pazourek. Vědci se domnívají, že nalezený meč pochází ze 4. fáze doby bronzové mezi lety 1100 až 900 před Kristem. Vikingy tak předchází zhruba o 1000 let.

Ačkoliv kůže, která tvořila rukojeť meče, se již dávno rozložila, čepel a křížová záštita jsou ukázkou mistrné kovářské práce. Detaily meče naznačují, že šlo o drahý kus výzbroje, který spíš poukazoval na status nositele, než že by sloužil přímo v boji. Vedle mečů bojovníci v té době používali také kyje, kopí a sekery.

Skandinávci sice vstoupili do doby bronzové oproti jiným evropským národům relativně pozdě, jejich řemesla však byla na vysoké úrovni. Byť o jejich etnikách, jazyku či náboženství z té doby nevíme téměř nic, zanechali po sobě poměrně bohatý archeologický odkaz.

Jedním z hlavních zdrojů, který zprostředkovává informace o životě ve Skandinávii v době bronzové, jsou skalní rytiny zvané petroglyfy, které zachycují výjevy každodenního života, velké události i víru v nadpřirozené jevy. 

V posledních letech došlo v Dánsku k několika senzačním archeologickým objevům. V červnu 2016 odkryl tým tří archeologů, kteří se nazývají Team Rainbow Power, dosud největší nález vikingského zlata. V říjnu 2016 to byl objev 5 000 let staré kamenné mapy, která osvětlila starodávné zemědělství a topografii. A v roce 2015 byl na Zélandu nalezen poklad se 2000 záhadnými zlatými spirálami, které rovněž pocházely z doby bronzové.user-avatar

Yvonne K.

25. 10. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu