válkaČeskoslovenskoobjevy

Brněnské kino Lucerna je druhé nejstarší, dosud existující kino v Česku

Brněnské kino Lucerna je druhé nejstarší, dosud existující kino v Česku
Zdroj: kinolucerna.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Kino Lucerna je kino v brněnské městské části Brno-Žabovřesky na ulici Minská. Promítat začalo 29. května 1915 ještě pod názvem Bio Aladin. Od roku 1917 pak funguje pod názvem Lucerna až doposud.

Václav Pokorný 13. července 2019

Historie druhého nejstaršího a dodnes fungujícího kina v Česku se začala psát 25. října 1913. V ten den zednický mistr a podnikatel Bartoloměj Novák spolu se svou manželkou Perpetuou Novákovou podali žádost o licenci na postavení kinematografu v Brně-Žabovřeskách.

Představenstvo zdejší městské části bylo nejprve proti: “ … jelikož ten po stránce výchovné postrádá jakéhokoliv významu“. Po urgenci policejní expozitury z Králového Pole, kam tehdy Žabovřesky patřily, byla 10. prosince 1913 licence doporučena.

Projekt vypracoval architekt Bohumil Čermák, ten však nebyl schválen pro nedostatečné východy. Projekt byl poté přepracován a již 14. června bylo vydáno stavební povolení.

Během stavby se projekt několikrát měnil, místo původní zadní projekce byla provedena projekce přední (tak, jak je to nyní), hlediště získalo rozměr 23,3 x 7,75 metru a celý kinosál měl 306 sedadel. Během kolaudace, která proběhla 28. května 1915, bylo povoleno zvýšit počet míst na 312.

Druhého dne, 29. května 1915, byl pak zahájen provoz kina, které dostalo název BIO ALADIN. Prvním promítačem byl pan Jiljí Klement. Bylo stanoveno vstupné podle míst. První místa stála 1,- korunu, druhá 0,75 haléřů a třetí 50 haléřů. Děti a vojáci měli slevu a mohli si koupit vstupenky za 65, 50 nebo 35 haléřů. Poplatek za šatnu činil 5 haléřů. Předprodej vstupenek byl stanoven na dobu od 10 do 12 hodin a od 15 do 21 hodin. Denně se promítala čtyři představení.

27. listopadu 1916 nastoupil majitel kina vojenskou službu v Židenicích a později narukoval do války, kde v roce 1917 padl. 15. prosince 1917 koupila licenci a celé kinematografické zařízení paní Súčková, kino renovovala a o týden později zahájila opět provoz s novým názvem „Kino Lucerna“.

Po neobnovení licence stávající majitelkou byla pak licence v roce 1921 udělena spolku „Středoškolská menza“. Ta je od paní Súčkové zakoupila za 108 000,- Kčs.

V roce 1928 kino postihl požár, popálen byl ale jen promítač, divákům se nic nestalo. Promítací kabina byla nicméně upravena na ohnivzdornou.

První zvukový film byl v kině promítnut 14. února 1931. Jmenoval se Cikánská láska a předcházelo mu zakoupení nového promítacího přístroje Kino Elektrik od firmy Preisler a spol. v hodnotě 24 000,- Kčs.

Za protektorátu patřilo kino nadále pod správu spolku a dne 9. června 1944 přešlo do správy státního ministerstva pro Čechy a Moravu.

Po válce byl opět zahájen provoz dne 2. června 1945 filmem Paklíč. Po znárodnění kinematografie patřilo kino Československému státnímu filmu a poté Městské správě kin. Rekonstrukce Lucerny proběhla v letech 1963, 1967 a poslední adaptace celkového vzhledu sálu a předsálí se uskutečnila v roce 1981.

Sál kina

Sál kina

V roce 1988 kino získalo televizní přijímače, které byly instalovány do sálu kina, a místo přestávkové hudby před představením se v sále pouští nejnovější videoklipy. V období sametové revoluce se na obrazovkách objevovaly nejčerstvější záběry z pražských událostí.

V roce 1995 dosavadní provozovatel Správa městských kin zaniká a jednotlivá kina získávají nové vlastníky. Kino Lucerna se dostalo do vlastnictví městské části Brno-Žabovřesky a provozem kina byla pověřena společnost Lucernafilm a.s., která později změnila název na současný Bontonfilm a.s. Od 1. září 1999 je novým provozovatelem společnost KINO PLUS a od roku 2004 firma Biograf, spol. s r. o.

Po nástupu obřích multiplexů začalo kino Lucerna bojovat o diváky, ale díky digitalizaci, vybavení nejmodernější zvukotechnikou a symbolickému nájmu ze strany městské části Brno-Žabovřesky se mu zatím daří provoz udržet.

Další články

Zavří­t reklamu