| zdroj: youtube.com


Brněnská Vlněna jde k zemi, prohlédněte si ji, než navždy zmizí

TÉMATA: brno | průmysl | architektura | urbex

user-avatar

Jan Kyzlink

31. 05. 2016 | 12:00

Jeden ze symbolů industriálního Brna, areál textilní továrny Vlněna, definitivně končí. Develepor již začal s demoličními pracemi. Do deseti let tu vyroste komplex moderních kancelářských budov.

Bývala to prosperující brněnská textilní továrna, kde se vyrábělo až 13,5 kilometrů příze denně. V 19. století se díky ní Brnu přezdívalo „moravský Manchester“. Brno bylo tehdy významným textilním centrem střední Evropy.

Nejstarší budovu zde postavil už v roce 1828 českoněmecký podnikatel Johann Bochner. Od 80. let 19. století se tovární komplex dostal do vlastnictví židovské rodiny Stiassni. Po zabavení jejich majetku nacisty na začátku války koupil textilku v roce 1941 německý továrník Julius Kunert. Po válce byly továrny znárodněny a později sloučeny do národního podniku Vlněna.

K definitivnímu ukončení výroby ve Vlněně došlo v roce 1997 a od té doby tovární komplex chátral. V opuštěných halách přespávali bezdomovci a slavnou minulost fabriky připomínaly jen stovky rozházených špulek a zaprášené vzorníky látek povalujících se mezi sutí.

Dnešním většinovým vlastníkem bývalého továrního komplexu je developerská společnost CTP Invest, která se chystá stávající objeky zbourat a na jejich místě postavit administrativní a bytové domy. Návrh uznat tovární komplex nebo alespoň některé jeho části za kulturní památku Ministerstvo kultury ČR zamítlo. Jediná budova, která z rozsáhlého komplexu zůstane stát, je novorenesanční palác ze 60. let 19. století, v jehož přízemí má vzniknout restaurace. 

 

user-avatar

Jan Kyzlink

31. 05. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu