válkaČeskoslovenskoobjevy

Brity za války děsily kruhy v obilí. Báli se, že navádějí německá letadla

Brity za války děsily kruhy v obilí. Báli se, že navádějí německá letadla
Zdroj: warhistoryonline.comn

Britská tajná služba MI5 za druhé světové války velmi podrobně studovala kruhy v obilí, které se objevovaly na anglickém venkově. Panovaly velké obavy, že kruhy jsou ve skutečnosti šifry, které mají navádět německé bombardéry na cíle.

Tomáš Chalupa 29. července 2018

Nově odtajněné britské archivy přinesly zajímavé informace o tom, čím vším se za války zabývala MI5. V centru jejího zájmu se ocitly mimo jiné i tajemné kruhy v obilí, které vedení tajné služby považovalo za dílo sympatizantů Třetí říše. Například jeden z kruhů, tady spíše symbol ve tvaru písmene „G“, britští agenti považovali za ukazatel k nedaleké muniční továrně v Glascoed v Monmouthshire. Nebyl to jediný podobný případ. Kruhy se objevily také poblíž Newquay v Cornwallu nebo vedle Staplehurstu v Kentu. Poslední zmiňovaný nebyl kruh, ale nápis „Marden“.

MI5 měla celou skupinu agentů zodpovědných pouze za zkoumání těchto obilných kruhů. Měli se také zabývat hlášeními o neobvyklých světelných jevech na obloze. Dnes by se jim řeklo UFO.

Agenti se také seznámili s kruhy v obilí v Polsku, Holandsku, Belgii a Francii. Tam všude podle jejich odhadů sloužily znaky na polích jako naváděcí značky pro nacistické bombardéry. Kdokoliv tyto kruhy vytvořil, musel být podle MI5 německý agent. Ve Velké Británii existovala podle odhadů tajné služby početná pátá kolona sympatizantů s Hitlerem, a tak se kruhy v obilí rozhodně neměly nechat bez povšimnutí.

Největší úlovek skupiny agentů bylo právě ono písmeno „G“ zjištěné v Monmouthshire, konkrétně na poli poblíž farmy Little Mill. Znak objevil pilot RAF, který měl hlídkovat nad oblastí a hlásit cokoliv podezřelého. Jak se ukázalo, konec písmene G ukazoval k nedaleké muniční továrně. MI5 byla na nohou. Agenti si přišli pro farmáře z Little Mill a následoval výslech. Farmář popřel, že by jakýkoliv znak do svého pole udělal. Pole osel semeny, která mu zbyla, protože bylo jednodušší je zasít, než je někam odvážet. Dál se o pozemek nestaral, protože celou farmu hodlal prodat. Písmeno G vzniklo podle něj náhodou. Agenti ho pustili a odešli s nepořízenou.

Slovo Marden na dalším poli se ukázalo jako dílo Imperial Airways. Pole několik let před válkou sloužilo jako náhradní nebo nouzové letiště, a bylo proto označeno tímto slovem. Celý hon na nacistické agenty tvořící po nocích kruhy v obilí tak nakonec skončil fiaskem.

Další články

Zavří­t reklamu