válkaČeskoslovenskoobjevy

Britští Commandos zabili člena ISIS svým unikátním nožem

Britští Commandos zabili člena ISIS svým unikátním nožem
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Poprvé nejméně za 50 let byl někdo zabit Fairbairn–Sykesovým nožem, speciální zbraní, kterou používají výhradně britští Commandos. Zabili s ní příslušníka Islámského státu.

Tomáš Chalupa 20. října 2021

Voják patřící k jednotce Special Boat Service (SBS) přitom nosil nůž pouze jako talisman a v boji jej nehodlal použít. U jednotky sloužil od 16 let a při vstupu do ní dostal tento speciální nůž. Jednotka doprovázela v Afghánistánu skupinu místních vojáků při hledání nebezpečného teroristy. Byli ale přepadeni početnou skupinou příslušníků ISIS, kteří operují nejen v Sýrii a Iráku, ale mají své skupiny právě také v Afghánistánu.

Došlo na boj muže proti muži, protože bojovníci ISIS byli převlečení za civilisty a podařilo se jim tak dostat až do blízkosti britských vojáků. A právě v tomto rychlém boji sáhl voják po svém noži a probodl jednoho z útočníků.

Fairbairn–Sykesův nůž byl vytvořen v roce 1941 bývalým členem Královského námořnictva a bývalým policistou Williamem Fairbairnem. Napsal také příručku o tom, proč je tento nůž v boji nebezpečnější než běžné armádní nože. Nůž se používá dodnes v jednotkách patřících ke Commandos, ale není přímo předepsán jako bojová zbraň. Vojáci si jej berou podle vlastního uvážení.

Hojně je k vidění právě v Afghánistánu, kde v současnosti působí nejvíce britských speciálních sil. Nůž je natolik ikonický, že jej mají SBS ve svém znaku. V současnosti se používá tzv. třetí vzor tohoto nože. Původní nůž byl vyráběn společností Wilkinson Sword. Vyrobeno ho bylo ale jen 1500 kusů, poté došlo k poruše na výrobní lince a Wilkinson musel výrobu ukončit. Druhý vzor vyráběli různí výrobci mezi rokem 1942 – 1943. Po válce pak byl zařazen do výroby třetí vzor, který je používán dodnes. Až do případu v Afghánistánu ale není známo, že by od skončení druhé světové války byl někdo tímto nožem zabit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu