válkaČeskoslovenskoobjevy

Britský vědec varuje: pokud nezměníme radikálně chování, planeta nás v budoucnu neuživí

Britský vědec varuje: pokud nezměníme radikálně chování, planeta nás v budoucnu neuživí
Zdroj: The Japan Times
+ 5 fotek+ 6 fotek

Podle aktuálních odhadů bude ještě v tomto století žít na Zemi až 10 miliard lidí. Je naše planeta schopna takové množství uživit a jakým problémů bude lidstvo v budoucnu čelit? Takové otázky si dnes klade čím dál více lidí, ale britský vědec Stephen Emmott volá po radikálních odpovědích.

Markéta Oderská 6. října 2015

Stephen Emmott (*1960) je profesorem programování na Oxfordské univerzitě a vedoucím Laboratoře výpočetní vědy v Microsoft Research v Cambridge. Jak říká, snaží se ve své práci lépe porozumět přírodě a hledá nové způsoby myšlení, jazyka, modelů a metod a technik pro vytvoření základů nové vědy o přírodě.

Není mu lhostejný další osud naší planety, jíž aktuálně hrozí přelidnění a zhroucení globálních ekosystémů. Na toto téma před dvěma lety vydal knihu příznačně nazvanou Deset miliard, která vzbudila velký čtenářský ohlas, ale setkala se i s kritikou. Její autor byl obviněn z přehánění a překrucování některých vědeckých faktů.

Vědce to ovšem nezahnalo do kouta, naopak své myšlenky hlasitě prezentuje v rámci své divadelní one-man show, na níž spolupracoval s renomovanou režisérkou Katie Mitchellovou. Nabízí v ní zničující obraz budoucnosti, kdy planeta bude muset uživit 10 miliard lidí.

Přelidněné Mexico City

Přelidněné Mexico City

Už nyní, kdy Zemi obývá sedm miliard, je situace podle něj velmi vážná. Čtvrtina obyvatel planety žije v krajní bídě a miliony lidí z rozvojových zemí pokukují po Západu a touží se mít stejně dobře jako bohatí Američané a Evropané. „Protože mnoho těchto zemí se stává lidnatějšími a začínají prosperovat, přináší to další problémy,“ poukazuje Emmott. A zdaleka nejde jen o růst emisí kysličníku uhličitého, které vedou ke globálnímu oteplování. Problémů způsobených konzumním životem moderního člověka je mnohem více a jejich multiplikační efekt může mít katastrofální následky.

Indie je druhá nejlidnatější země světa s přibližně 1,25 miliardou obyvatel.

Indie je druhá nejlidnatější země světa s přibližně 1,25 miliardou obyvatel.

K válečným, politickým a ekonomických uprchlíkům se dnes čím dál více přidávají také takzvaní ekologičtí běženci, kteří opouštějí své domovy v důsledku naprosté devastace životního prostředí a vyčerpání přírodních zdrojů (zejména v subsaharské Africe). Vyspělé průmyslové státy se přílivu uprchlíků sice brání, ale pokud se situace v jejich původních domovech nezlepší, těžko je někdo zastaví.

Jak by asi vypadal svět, kdyby každý obyvatel této planety chtěl mít to, co průměrný občan EU.

Jak by asi vypadal svět, kdyby každý obyvatel této planety chtěl mít to, co průměrný občan EU.

Emmott tvrdí, že jeho cílem není lidi vylekat, ale informovat je a podnítit, aby začali myslet jinak o přírodě a problémech, kterým lidstvo dnes čelí. „Jsme schopni problém řešit, pokud radikálně změníme své chování,“ upozorňuje. Jak říká, jiné řešení nezná.

„Jsme v zoufalé situaci a nemyslím si, že si to lidé dostatečně uvědomují. Mnozí doufají, že se v budoucnu najde nějaké chytré řešení, jako třeba stavění solárních štítů ve vesmíru na ochlazení planety. Tyhle nápady jsou velmi pochybné. Radikální změna chování je to, co opravdu potřebujeme,“ podotýká.

Podle něj se vědci příliš dlouho se schovávali jen za svá varování, ale teď je načase, aby už konečně vylezli ze svých ulit a něco dělali. „Možná je ale už moc pozdě,“ přemítá. Ostatně jeho show končí přiznáním: „Myslím, že jsme v p….i.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu