Rozvod ve Velké Británii není žádná hračka.

Rozvod ve Velké Británii není žádná hračka. | zdroj: odditycentral.com


Britský soud odmítl rozvést pár, nešťastné manželství prý není důvod k rozvodu

TÉMATA: velká británie | soudy | justice | právo | rozvody | manželství

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 08. 2018 | 08:19

Osmašedesátiletá Tini Owensová se už tři roky snaží rozvést. Její manželství s osmdesátiletým Hughem Owensem trvalo 40 let, ale podle Owensové bylo nešťastné. Soud ji však odmítl rozvést.

Hugh a Tini se vzali v roce 1978 a žili společně v obci Broadway v hrabství Worcestershire. Měli spolu dvě děti. V roce 2012 poprvé začala Tini uvažovat o rozvodu a navštívila dokonce kvůli tomu právníka. Důvodem bylo, že měla milence. Ovšem manželství dále pokračovalo další tři roky.

V roce 2015 ale Tini definitivně zažádala o rozvod. V žádosti stálo, že její manžel ji zanedbává a zajímá se mnohem více o práci než o ni nebo rodinu. Je náladový, hádavý a vůbec ji nemá rád. Také ji před ostatními znevažuje, takže už velmi dlouhou dobu žijí spíše vedle sebe než spolu a manželství je celkově nešťastné.

Zdá se to jako klasický případ, nic, co by soudci rozvodových soudů ještě neslyšeli. Rozvod tak měl být podle předpokladů spíše formalita. Jenže manžel všechna obvinění popřel. Prý je to jinak. Ano, manželství nikdy nebylo plné vášně a oba si už dlouhou dobu zvykli žít spíše sami pro sebe, ale je to stále uspokojující vztah a není důvod jej rozvádět. Navíc Hugh prohlásil, že doufá, že si to jeho žena ještě rozmyslí a zůstane u něj.

Soudci více stranili Hughovi. Žádost zamítli jako chatrnou a argumenty Tiny nevzali příliš v potaz. Soudce konstatoval, že Hugh je sice ze „staré školy“, ale že to nevadí. Navíc Tiny je podle něho k němu stále mnohem citlivější než většina jiných žen ke svým manželům.

Ani odvolání, které Tini podala, se nesetkalo s větším úspěchem. Trojice soudců konstatovala, že žadatelka neprokázala, že by manželství bylo nenapravitelně zničeno. Tini se obrátila na Nejvyšší soud, a i ten potvrdil rozsudky dvou předchozích. Navíc podle britského práva nesmí Tini novou žádost podat až do roku 2020. Manželství tedy musí trvat dále nejméně dva a půl roku.

Případ vzbudil velkou pozornost. Soudci se hájili, že sice chápou, jak celá věc vypadá navenek, ale že oni zákony nevymýšlí. V britském právu je velmi obtížné se rozvést, a to dokonce i za situace, kdy s tím všechny strany souhlasí. Jedna z podmínek je, že manželé už spolu nejméně pět let nežijí. To samozřejmě nedokáže většina párů splnit. Pak je zde tedy nutnost přinést pádné důkazy o tom, že protějšek se dopustil nevěry nebo jiného podobně nepřiměřeného chování.

Podle odborníků to může vést do budoucna k tomu, že všechny žádosti o rozvod budou obsahovat nejrůznější vymyšlené urážky a obvinění z nevěry, aby páry měly jistotu, že je soudci skutečně rozvedou. To, že to někomu ve vztahu takzvaně neklape, zkrátka pro britskou justici důvodem k rozvodu rozhodně není.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 08. 2018 | 08:19

Zavří­t reklamu