válkaČeskoslovenskoobjevy

Britský profesor hledá svého zesnulého strýce a celou potopenou ponorku

Britský profesor hledá svého zesnulého strýce a celou potopenou ponorku
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

HMS Triupmph byla britská ponorka, která za druhé světové války sloužila ve Středozemním moři. V lednu roku 1942 se plavila v Egejském moři, když zřejmě narazila na italskou minu. Zmizela beze stopy a doposud její vrak nikdo nenašel. Nyní se do hledání plavidla pouští britský profesor Gavin Don.

Tomáš Chalupa 21. ledna 2016

Jeho hledání vraku Triumphu bylo na počátku osobní záležitostí. Na palubě zahynul jeho strýc a Don chtěl najít jeho ostatky. „Jak ale pátrání postupovalo, moje motivy se změnily. Už to nebylo jen o mém strýci, ale o celé posádce šedesáti mužů,“ říká Don. Založil dokonce nadaci, která má zaštítit hledání vraku. Jak ale chce vrak najít?

„Hodlám koupit moderní sonar a prostě prohledávat oblast, dokud ji nenajdu. Mám vytipovaný okruh, kde by ponorka měla ležet. Se sonarem a dostatkem času ji jistě najdu,“ věří profesor Don. Členem týmu zaměřeným na hledání je zatím jen on sám. „Až se věci dají do pohybu, přidají se ke mně někteří moji přátelé. Někteří z nich jsou bývalí námořní důstojníci. Zapojí se i moje děti,“ doufá Don. A co vlastně bude dělat, až ponorku najde?

„Uspořádáme smuteční vzpomínkovou ceremonii přímo nad místem potopení. Bude to několik set lidí, kteří měli na palubě své příbuzné. A pak si otevřu láhev portského z roku 1960, to je rok mého narození,“ plánuje Don.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu