válkaČeskoslovenskoobjevy

Britský pilot nouzově přistál na ostrově Lampedusa a nepřátelé se ihned vzdali

Britský pilot nouzově přistál na ostrově Lampedusa a nepřátelé se ihned vzdali
Zdroj: warhistoryonline.com

Seržant Sidney Cohen byl dvaadvacetiletý pilot RAF, který byl v červnu roku 1943 vyslán s dalšími dvěma členy posádky na záchrannou misi nad moře. Jenže kompas se pokazil a jeho letoun Swordfish se ocitl nad ostrovem Lampedusa ovládaným italskou armádou. Tedy nepřáteli.

Tomáš Chalupa 19. července 2017

Pod sebou spatřili lampeduské letiště. Bylo plné děr po bombách a kolem ranveje stála ohořelá letadla. Cohen už musel přistát, protože na cestu zpět neměl dostatek paliva. Přistál tedy na letišti, kde se kolem něho seběhl personál a dva důstojníci, z nichž jeden měl na hlavě tyrolský klobouk. Cohen brzy zjistil, že Italové se chtějí vzdát, chtějí mu předat celý ostrov.

Vyjednávání o kapitluaci ale přerušil nálet 12 letadel P-38 Lightning, kvůli kterému museli všichni naskákat na zem a do děr. Cohen rychle pochopil, že Italové, kteří se neměli už prakticky čím bránit, měli celé války plné zuby. Důstojníci mu předali nějaký papír, kde stálo, že se celý ostrov vzdává britské armádě. Doplnili pak palivo jeho letounu a Cohen s ním odletěl zpět na základnu v Tunisku. Tam kapitulaci ostrova předal důstojníkům. Od té doby mu neřekl nikdo jinak než Král Lampedusy.

Další články

Zavří­t reklamu