válkaČeskoslovenskoobjevy

Britský herec Benedict Cumberbatch je příbuzným svých filmových postav: Richarda III. i Alana Turinga!

Britský herec  Benedict Cumberbatch je příbuzným svých filmových postav: Richarda III. i Alana Turinga!
Zdroj: Daily Mail
+ 8 fotek+ 9 fotek

Britští genealogové mají v poslední době žně. Podařilo se jim odhalit, že slavný představitel Sherlocka Holmese, herec Benedict Cumberbatch je bratrancem anglického krále Richarda III., jemuž Britové v tomto týdnu vystrojili po 530 letech od jeho smrti se všemi poctami důstojný pohřeb.

blondie 26. března 2015

Jen málokdo by toužil být příbuzným krále, jehož historie vylíčila (možná přehnaně) jako krutého tyrana, padoucha, jenž nechal zavraždit dva malé prince a jehož křivý charakter podtrhovaly i fyzické deformity jako hrb na zádech, chromá ruka a kulhavost. Nic z toho naštěstí nezdědil britský herec Benedict Cumberbatch, jenž byl nedávno označen za Richardova druhého bratrance z 16. kolena.

Příbuznost mezi hercem a anglickým králem odhalil historik a genealog Kevin Schürer, jenž předtím potvrdil pravost ostatků Richarda III., které byly v roce 2013 nalezeny pod jedním z parkovišť v Leicesteru. Schürer ve spleti vzájemné pokrevní příbuznosti mezi rody Yorků, Lancasterů a Tudorů objevil četné příbuzenské vztahy mezi hercem a Richardem III., zejména pak v liniii Richardovy matky Cecily Neville, jenž pocházela z jedné z nejbohatších a nejmocnějších středověkých rodin. „Z hlediska počtu generací, nejpřímější vztah ke králi vede skrze babičku Cecily Neville, Joan Beaufort,“ prohlásil vědec. „V hercově rodovém stromě je přes další předky také více nepřímých vazeb jak ke královně Alžbětě II., tak k Lady Jane Grey,“ dodal.

Benedict Cumberbatch v roli Richarda III. v televizním seriálu "The Hollow Crown"

Benedict Cumberbatch v roli Richarda III. v televizním seriálu „The Hollow Crown“

Pikantní na celé záležitosti je, že Cumberbatch nedávno dostal roli Richarda III. v připravovaném televizním seriálu BBB „The Hollow Crown“. Není to však poprvé, kdy vyšly najevo překvapivé příbuzenské paralely mezi hercem a jeho rolí. Genalogové rovněž odhalili, že je příbuzným geniálního matematika Alana Turinga, jehož roli úspěšně ztvárnil ve filmu Kód Enigmy a byl za ni nominován na letošních filmových Oscarech. Neméně zajímavé rovněž je, že herec, jenž v historickém filmu Nezlomná vůle (2006) hrál postavu otrokáře Williama Pitta, pochází také z dlouhé linie otrokářů vlastnících cukrové plantáže na Barbadosu. Herec tehdy prohlásil, že svou účast v tomto filmu bere i jako formu omluvy za své předky.

Rakev pro uložení ostatků Richarda III. byla před pohřbem vystavena v Leicesterské katedrále

Rakev pro uložení ostatků Richarda III. byla před pohřbem vystavena v Leicesterské katedrále

Dnes vrcholí týdenní pohřební ceremoniál k uctění ostatků Richarda III., které budou slavnostně uloženy do kamenné hrobky v Leicesterské katedrále. Při obřadu samozřejmě nemůže chybět králův vzdálený bratranec Benedict Cumberbatch, jenž nad panovníkovou rakví přednese na jeho počest báseň nazvanou Richard od básnířky Carol Ann Duffy.

Další články

Zavří­t reklamu