Takto si splnil britský důchodce svůj celoživotní sen a postavil jachtu Helena | zdroj: youtube.com


Britský důchodce utratil miliony, aby si postavil jachtu ze vzácného dřeva

TÉMATA: lodě | velká británie | senioři

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2018 | 07:00

Třiašedesátiletý britský důchodce Mike Ludgrove si splnil svůj životní sen. Právě dokončuje poslední práce na své osmnáctimetrové jachtě. Za její stavbu utratil 1,3 milionů liber, což je zhruba 50 milionů korun. Stálo jej to také tisíce hodin práce.

Ludgrove sice prošel kurzem na loďařské akademii, ale i tak se ve svých odhadech původně hodně zmýlil. Počítal totiž, že loď dokončí za méně než poloviční částku a celá stavba měla být hotová za tři roky. Ve skutečnosti byla cena dvojnásobná a konstrukce mu trvala mnohem déle. Jak sám říká, bez podpory své ženy Elaine by loď nikdy nedokončil. Ta totiž dokonce prodala svůj byt a peníze věnovala manželovi na dokončení plavidla. A to zdaleka není všechno, už před pěti lety oba prodali svou fungující firmu, aby měli dost peněz na splnění snu.

K dokončení významně přispěl také Ludgrovův syn, který společně s kamarády přidal ruku k dílu a svému otci se stavbou lodi pomáhal. Plány na loď narýsoval zdarma britský loďař Ed Burnett.  Výsledkem společného dvanáctiletého snažení je nádherná jachta Helena. „Dal jsem jí všechno, svou práci, svůj byznys, nezbylo mi v kapse nic, co bych této lodi nevěnoval,“ řekl k tomu sám Ludgrove.

Helena je postavena z ušlechtilého dřeva kanadské jedle. Její paluba je z týkového dřeva zachráněného z indického mlýna určeného k demolici. Tím ale vzácné materiály na lodi zdaleka nekončí. Kýl je vyroben z části střechy katedrály v Exeteru. Tato budova ze 13. století právě prochází rekonstrukcí, takže se naskytla výjimečná příležitost získat materiál z její střechy. „Cílem bylo vytvořit něco krásného, co není možné docílit běžnými komerčními postupy. Lidé prostě nedělají lodě, jako je tato,“ tvrdí Ludgrove a má pravdu. Běžné dřevo a postupy používané při stavbě lodí by určitě byly levnější a časově méně náročné. Jenže Ludgrove chtěl postavit loď, jakou nemá nikdo jiný.

Ludgrove se poprvé plavil na plachetnici, když mu bylo dvanáct a byl na na jedné charitativní akci. Jinak příliš zkušeností s plachtěním neměl, ovšem jeho dětský sen se ho držel. „Největší radostí je pro mě vidět lidi, staré nebo mladé, jak se poprvé plaví na lodi, která prořezává vlny a vítr jim vane do obličeje,“ dodává Ludgrove. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2018 | 07:00

Zavří­t reklamu