válkaČeskoslovenskoobjevy

Britský důchodce je v balíku. Pod postelí měl zlatou čelenku ze starověkého Řecka!

Britský důchodce je v balíku. Pod postelí měl zlatou čelenku ze starověkého Řecka!
Zdroj: Profimedia.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Neuvěřitelně vzácný zlatý diadém, starý více než 2000 let, se nedávno našel pod postelí jednoho britského důchodce v Somersetu. Starého muže málem trefil šlak, když se dozvěděl, že šperk, který léta uschovával v ošuntělé papírové krabici, je možné vydražit minimálně za tři miliony korun!

Irena Gruberová 9. června 2016

Důchodce, jenž si přál zůstat v anonymitě, zlatý šperk zdědil spolu s dalším majetkem po svém dědečkovi, jenž byl velkým světoběžníkem a sběratelem. O hodnotě zděděného pokladu neměl dlouhá léta tušení. Křehkou čelenku léta přechovával v krabici pod svou postelí a teprve nedávno se ji rozhodl nabídnout do dražby.

Vzácný šperk odpočíval léta v této krabici.

Vzácný šperk odpočíval léta v této krabici.

„Poslední věc, kterou bych byl u něj čekal, byl kus zlata ze starověku,“ svěřil se deníku The Daily Mail odhadce Guy Schwinge, jehož starý muž do své domku pozval. „Když majitel vytáhl z omšelé krabice plné novin zlatý věnec, srdce mi na chvíli přestalo tlouct,“ líčil odhadce své pocity. Za celou svou kariéru se s něčím podobným ještě nesetkal.

Diadém se dochoval ve velmi dobrém stavu.

Diadém se dochoval ve velmi dobrém stavu.

Čelenka, vyrobená ručně z čistého zlata, je ve velmi pěkném stavu. V průměru měří okolo 20 centimetrů a váží 100 gramů. Může být stará až 2300 let. „Je obvykle těžké zlaté diadémy tohoto typu datovat. Stylisticky patří do exkluzivní skupiny diadémů z helénské doby a svým tvarem poukazuje, že byla vyrobena v severním Řecku,“ řekl Guy Schwinge.

Jde o jemnou ruční práci zkušeného zlatníka.

Jde o jemnou ruční práci zkušeného zlatníka.

Zlaté čelenky se v Řecku častěji vyskytovaly až poté, co Alexandr Makedonský dobyl svět, a zlato tak bylo v Řecku dostupnější. Napodobovaly skutečné věnce z listů, které se ve starém Řecku nosily při náboženských obřadech a udílely se jako ceny vítězům při sportovních závodech a uměleckých soutěžích. Obvykle znázorňovaly větvičky vavřínů, révy, dubu a olivovníku, které symbolizovaly kvality jako moudrost, vítězství, plodnost, mír a ctnost. Vzhledem k jejich křehkosti se nosily jen při velmi vzácných příležitostech. Mnohé z nich byly obětovány bohům v chrámech nebo pokládány jako pohřební obětiny na hroby králů či významných aristokratů. Vzhledem k tomu, že korunka nalezená v Somersetu byla trochu zašpiněná, je možné, že ležela původně v hrobu. Jak se však dostala do rukou majitelova dědečka, zůstává tajemstvím.

Čí hlavu zlatý diadém zdobil, zůstává tajemstvím.

Čí hlavu zlatý diadém zdobil, zůstává tajemstvím.

„Věděl jsem, že můj děda ve čtyřicátých a padesátých letech hodně cestoval a nějaký čas strávil v severozápadní pohraniční oblasti, kde pobýval Alexandr Veliký, takže je možné, že ji získal v době, kdy tam byl,“ přemítal stařec. „Ale nikdy mi nic o téhle čelence neřekl,“ dodal. Muž tak několik desetiletí ani netušil, jaký vzácný poklad má doma. Odhadní cena diadému se pohybuje od 100 do 200 tisíc britských liber. Dražit se bude 9. června.

Další články

Zavří­t reklamu