válkaČeskoslovenskoobjevy

Britská armáda najala kouzelníka, nechal prý zmizet přístav Alexandrii

Britská armáda najala kouzelníka, nechal prý zmizet přístav Alexandrii
Zdroj: modernnotion.com

Britský kouzelník Jasper Maskelyne měl na začátku své kariéry poměrně velký úspěch u publika. Po vypuknutí druhé světové války však dostal příležitost, která se nikdy žádnému iluzionistovi nenaskytla. Mohl využít své schopnosti v boji.

Tomáš Chalupa 10. září 2015

Jasper Maskelyne se dostal do vojenského výcvikového střediska pro maskování. Zde údajně udělal velký dojem na svého velícího důstojníka a ten mu zařídil, aby mohl odletět do Egypta. Zde právě Britové očekávali útok Němců a Italů na svoje pozice. Válka v Africe zatím pro Spojence vypadala bledě a Maskelyne to měl změnit.

Opět ohromil zdejší velení svými schopnostmi a dostal svěřený zásadní úkol. Měl nechat „zmizet“ přístav Alexandrii. Zde se soustřeďovalo velké loďstvo, byly zde sklady, zásoby, vše, co armáda potřebovala k životu. A bylo jasné, že Němci budou chtít strategický přístav bombardovat. Maskelyne se s malou jednotkou, kterou dostal přidělenou, pustil do práce. Podařilo se mu vytvořit celý nový přístav. Budovy, tanky, lodě, dokonce i maják v moři. Udělal celý systém osvětlení neexistujících ulic. To vše umístil několik kilometrů od přístavu Alexandrie na písečnou kosu. Jakmile byl hlášen německý nálet, Maskelyne nařídil zhasnout světla po celé Alexandrii a současně rozsvítit jeho světlený systém na pobřeží. Němečtí piloti byli pochopitelně přilákání světlem a shodili bomby na kouzelníkův přístav. To se podařilo ještě třikrát.

Podobných kousků podle své autobiografie udělal Maskelyne více, a to včetně podobného zmizení Suezského průplavu, což mělo opět zmást německé piloty. Je zde ovšem jeden zádrhel. O Maskelynových válečných kouzlech se píše jen v jedné knize – jeho vlastní autobiografii s názvem Válečný kouzelník. Žádné další důkazy neexistují, ani oficiální záznamy. Historici upozorňují, že pokud se vůbec ono slavné zmizení přístavu Alexandrie stalo, rozhodně ho nemohl mít na svědomí kouzelník s malým týmem lidí. Podobné akce dělaly velké jednotky inženýrů, kteří na to byli specializováni. A je zde ještě jeden důkaz svědčící proti Maskelynovi. Existuje zcela nezpochybnitelný oficiální záznam, že ve druhé polovině války byl Maskelyne povolán, aby bavil svými kouzly vojáky na frontě. Takový úděl by těžko potkal někoho, kdo dokázal nechat zmizet města a průplavy. Vypadá to, že armáda měla o jeho schopnostech jiné mínění a kniha Válečný kouzelník je jen výplod bujné fantazie Jaspera Maskelyna.

Další články

Zavří­t reklamu