válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové za války věřili, že na jejich straně bojují skuteční andělé

Britové za války věřili, že na jejich straně bojují skuteční andělé
Zdroj: visitmons.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Legenda o andělech z Mons měla takový dopad na britskou veřejnost, že mnoho lidí uvěřilo, že v zákopech 1. světové války bojují na jejich straně skuteční andělé. Byl to samozřejmě jen mýtus, ale stal se doslova legendou.

Tomáš Chalupa 22. dubna 2021

Bitva u belgického města Mons byla první velkou bitvou Britského expedičního sboru v Evropě. Byla nesmírně krvavá a poprvé se tak britští vojáci mohli přesvědčit o tom, jak se bude v nadcházející válce bojovat. Inferno bylo pro mnohé z nich naprostým šokem a stejně tak šokovaná byla i britská veřejnost, když zjistila, jak ohromné ztráty jejich vojáci utrpěli. Za několik dní jediné bitvy ztratili polovinu mužů, o které přišla Británie v dlouhé Krymské válce. Šířily se zvěsti o válce všech válek, biblické apokalypse a konci světa. Pokud za dva dny může zemřít tolik mladých mužů, jak vlastně může celá válka probíhat, ptali se mnozí.

Vycházely nábožensky zaměřené pamflety pojednávající o válce jako o souboji Boha se Satanem, hýřily popisem armageddonu, lidé hledali útěchu ve víře a prastarých legendách. Welšský spisovatel Arthur Machen napsal dokonce povídku Lučištníci, která vyšla v London Evening Post. Popisoval v ní boj v zákopech u Mons, kde neznámý voják čelí zběsilé střelbě německého kulometu. Najednou se nad britskými liniemi objeví neznámí bojovníci – andělé, kteří zasypou německé pozice šípy a tím zvrátí průběh boje. Vyděšení Němci prchají a když pak ohledávají své mrtvé, zjistí, že na těle nemají žádná zranění. Připisují jejich smrt nějaké neznámé chemické látce či bojovému plynu.

Nebylo to žádné úchvatné dílo, ale Machen už měl svá nejlepší léta za sebou a byl ochoten podepsat se pod cokoliv, co byly noviny ochotné otisknout. Velké ambice už neměl a na celou věc rychle zapomněl. Jenže brzy se ukázalo, že dílo má masivní dopad. Do redakce začaly chodit dotazy, zda je dílo založeno na faktických skutečnostech. Machen všem říkal, že ne, že jde o fikci, ale mělo to přesně opačný účinek, než čekal. Jeho díla se totiž chopil otec Edward Russell z kostela Sv. Albany v Holbornu. Ten chtěl povídku otisknout ve svém náboženském magazínu a ptal se Machena na souhlas a rovněž se ho otázal, zda je příběh postaven na faktech. I jemu Machen odpověděl, že není, ale to Russell jaksi odmítl vzít na vědomí. Naopak byl přesvědčen, že jde o popis božího zásahu do bitvy.

Podle legendy zachránili britskou armádu v bitvě u belgického města Mons na začátku první světové války andělé.

Podle legendy zachránili britskou armádu v bitvě u belgického města Mons na začátku první světové války andělé.

Anglií se brzy začala šířit jakási „andělománie“. Mnozí lidé začali tvrdit, že mluvili s vojáky z fronty, kteří jim rovněž popisovali zásahy andělů do bitvy u Mons. Někteří tvrdili, že do boje zasáhla Johanka z Arku, další viděli archanděla Michaela, jak vede britská vojska do boje. Někdo popisoval celé voje andělů, další viděl pouze tři a jiní mluvili jen o podivných oblacích nebo mlhách. Toto šílenství nebylo ale blízké jen Britům. Francouzi měli svůj „zázrak na Marně“, kde před zničením zachránila Francouze Panna Marie. Rusové zase vděčili za její pomoc ve vítězné bitvě u Augustova.

Machenův příběh se zkrátka stal něčím, čemu se dnes říká virál. Byl mnohokrát převyprávěn a otištěn a znamenal zásadní dopad na britskou veřejnost. Přitom se celý příběh obrátil i proti Machenovi samotnému. Přece není možné, aby takový fenomén pocházel z pera nějakého pisálka, tvrdili mnozí. A tak se začalo tvrdit, že zprávy o andělech v bitvách jsou staršího data než Machenova povídka a že on jen popsal něco, co někde slyšel. Machen byl dokonce nařknut, že opisoval od jiných. Celý příběh už mezitím žil vlastním životem. Režisér Fred Paul natočil němý film s názvem Andělé z Monsu, Paul Pairee zase složil valčík se stejným jménem. Na toto téma vycházely povídky, knihy i pohlednice.

Pravdou je, že Machen možná nebyl prvním, kdo o fenoménu napsal. Britský brigádní generál John Charteris poslal 5. září 1915 domů pohlednici, v níž se zmínil o podivných nadpřirozených jevech u Mons. To bylo tři týdny před tím, než vyšla v novinách Machenova povídka. Později se také objevily spekulace, že za celou věcí stála britská tajná služba, která takto chtěla povzbudit bojového ducha a morálku obyvatelstva. Ať to bylo jakkoliv, z původně laciné a nedůvěryhodné historky se stala během krátkého času legenda, které věřily stovky tisíc lidí na Britských ostrovech. Dnes by se řeklo hoax, který se velmi dobře ujal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu