válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové ukradli Španělům válečnou loď, pomstili tak vzpouru

Britové ukradli Španělům válečnou loď, pomstili tak vzpouru
Zdroj: Wikimedia Commons

Představte si, že máte malou loď a chcete se zmocnit velké válečné lodě, která kotví v opevněném přístavu. Moc možností, jak to udělat, není, a ty které zbývají, vypadají dost šíleně. Jenže Britové se za války se Španělskem přesně do takového hazardního podniku pustili.

Tomáš Chalupa 13. července 2021

Psal se 25. listopad roku 1799, když se pod příkrovem tmy přiblížila britská fregata HMS Surprise k přístavu Puerto Cabello, kde kotvila španělská válečná loď Santa Cecilia, na jejíž palubě se nacházelo 400 mužů posádky.

Santa Cecilia byla loď, na kterou měli Britové obzvláště spadeno a nevybrali si ji pro útok náhodou. Nebylo to kvůli zlatu, které se nacházelo na její palubě, nebyla to ani pro její prestiž, nešlo o nijak významné nebo slavné plavidlo. Důvod byl jiný – pomsta. Santa Cecilia totiž vážně ohrozila prestiž Royal Navy.

Thumbnail # Král pirátů a pašeráků Jean Lafitte pomáhal ve válce proti Britům
Mohlo by Vás zajímat:

Král pirátů a pašeráků Jean Lafitte pomáhal ve válce proti Britům

Ještě dva roky nazpět se jmenovala HMS Hermione a byla součástí britského válečného loďstva. Ale při její hlídkové plavbě v Karibiku došlo na lodi ke vzpouře, posádka zabila kapitána a deset důstojníků. Měla k tomu ovšem důvod. Kapitán Hugh Pigot byl krutý tyran, který se ke své posádce choval hrozným způsobem. Říkalo se mu „bičovací kapitán“ a z této přezdívky bylo jasné, jaké tresty rád praktikoval. Nechal zbičovat i důstojníka, což bylo na moři nevídané, ale vrcholem bylo, když nařídil skasat plachty a mužům pohrozil, že pokud nebudou dost rychlí, nechá je ubičovat k smrti. Dva mladí námořníci spěchali tak, že spadli z vrcholu stěžně dolů. Kapitán nařídil jejich mrtvoly hodit přes palubu.

Námořníci měli všeho dost, zmasakrovali Pigota sekerami a šavlemi, jeho tělo vyhodili z okna kapitánské kajuty a pak se pustili do důstojníků. Byl z toho masakr, na jehož konci bylo 10 mrtvých, byli mezi nimi lodní lékař, tesař či kapitánův tajemník. Všechny námořníci za živa rozsekali na kusy. Byla to nejkrvavější vzpoura v dějinách Royal Navy.

Thumbnail # Vzpoura na lodi Batavia se zvrhla v sadistické peklo
Mohlo by Vás zajímat:

Vzpoura na lodi Batavia se zvrhla v sadistické peklo

Britský tisk byl zděšen, články o vzpouře plnily noviny v Londýně i jinde. Vzbouřenci mezi tím udělali jedinou věc, která je mohla zachránit. Loď předali ve venezuelském přístavu La Guardia Španělům výměnou za svobodu. Španělé a Francouzi vedli v té době s Brity válku, takže se dohoda zrodila lehko. Britové ale byli strašlivě poníženi a zorganizovali deset let trvající hon, aby pochytali jednotlivé vzbouřence. Před soud se jich nakonec dostalo jen 24 a všichni byli pověšeni, ale většina zůstala v Americe, kde začali nové životy. Britové ale chtěli zpět nejen vzbouřence, ale i svou loď. Proto admiralita vyslala do akce HMS Surprise, aby ji získala a napravila čest námořnictva.

Surprise (česky Překvapení) se v noci dostala až před přístav Puerto Cabello, spustila na vodu čluny a námořníci začali veslovat k plavidlu. Dostali se na palubu, kde se Španělé postavili na odpor. Ještě za boje Britové přeřízli kotevní lana a spustili plachty. Z pevnosti na ně začala pálit těžká děla, ale to už Santa Cecilia mizela ve tmě. Celá akce zabrala sotva hodinu. Stovka Španělů byla mrtvá, zbytek byl zajat. Akce byla totálním úspěchem, Santa Cecilia byla zpět v loďstvu pod jménem HMS Retribution. Příběh patří dodnes k nejslavnějším akcím Royal Navy, stal se předlohou pro mnoho příběhů včetně snímku Master and Commander s Russelem Crowem v hlavní roli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu