Zvířata padlá za druhé světové války mají v londýnském Hyde Parku i svůj pomník.

Zvířata padlá za druhé světové války mají v londýnském Hyde Parku i svůj pomník. | zdroj: thevintagenews.com


Britové před válkou propadli panice, zabili 750 000 domácích mazlíčků

TÉMATA: zvířata | druhá světová válka | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 11. 2016 | 10:00

V roce 1939 se v britských novinách objevil článek nabádající občany, kteří vlastní domácí zvířata, aby se jich před vypuknutím války zbavili. Zdůvodňovalo se to hrozbou nedostatku potravin, kterými nelze plýtvat na krmení zvířat. A Britové poslechli.

Výzvu zveřejnily noviny na žádost Výboru pro opatření proti bombardování. Článek vyzýval, aby lidé vzali svá zvířata raději na venkov, a pokud tak nemohou učinit, aby se jich raději zbavili. Před veterinárními klinikami se tvořily fronty lidí, kteří nesli své domácí miláčky na utracení. Konečné číslo se pohybuje kolem tři čtvrtě milionů zvířat. 

Výzvy se dokonce chytla i londýnská zoo, která vybila všechna svá zvířat, počínaje pavouky černá vdova až po lvy a slony. To vše se dělo na jaře roku 1939, tedy v době, kdy ještě ani Hitler nenapadl Polsko, ovšem v předtuše hrozící války, která spustila celonárodní hysterii. Počet zabitých zvířat pak začal strmě růst, když v roce 1940 začaly německé nálety na Londýn. Bylo to jedno z hesel, které znal každý obyvatel Londýna, sotva uslyšel sirény. Evaukovat děti, vypnout světla a zatáhnout závěsy, zabít kočky!

Naštěstí útulky pro psy a kočky zvládly i za války nasytit a zachránit 145 000 psů a koček. Někteří lidé proti vraždění zvířat protestovali, byla mezi nimi i vévodkyně Hamiltonová, známá milovnice koček. Po válce se v mnoha lidech hnulo svědomí a noviny se začaly plnit vzpomínkovými inzeráty. "Vzpomínáme na Lolu, věrnou kamarádku, kterou jsme museli uspat 4. září 1939, abychom ji ušetřili válečného utrpení. Odpusť nám, malá kamarádko," zněl jeden z nich. V Hyde Parku byl také postaven pomník zvířatům padlých ve válce. "Tento pomník je věnován zvířatům, která sloužila po boku britských a spojeneckých vojáků," stojí na jedné straně pomníku. Na druhé straně je ještě věta: "Neměli na výběr."

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 11. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu