válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové poprvé v dějinách otevřeli veřejnosti svá Akta X

Britové poprvé v dějinách otevřeli veřejnosti svá Akta X
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo obrany Velké Británie přistoupilo k výjimečnému kroku, když se rozhodlo zpřístupnit veřejnosti veškeré záznamy o pozorování UFO. Doslova tak otevřelo Akta X pro veřejnost, a každý se tak může podívat, co v těchto doposud přísně tajných archivech je.

Tomáš Chalupa 10. února 2020

Od roku 1950 do roku 2009 běžel program britského ministerstva obrany, který shromažďoval a archivoval veškerá pozorování UFO. V roce 2009 program skončil a po deseti letech se vláda rozhodla, že je načase ukázat vše veřejnosti.

Už předtím se části nejrůznějších tajných zpráv o UFO dostaly do médií, ale teprve během tohoto roku bude zveřejněn kompletní obsah. Tak to alespoň slíbil mluvčí RAF, pod které problematika UFO spadá.

Rozhodnutí však není tak docela dobrovolné a zřejmě souvisí s tím, že před časem některá média požádala o tyto svazky v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím. Na ministerstvu se zřejmě rozhodli, že než držet věci pod pokličkou v archivu, bude lepší zveřejnit všechno.

V tajných archivech bude zřejmě celý rok 2009, počínaje lednem, kdy byla na obloze zpozorována formace zářících stříbrných disků, až po červen, kdy byly spatřeny oranžově zářící koule.

Samotné ministerstvo se přestalo po roce 2009 zprávami o UFO detailně zabývat a přestalo také vyšetřovat starší případy. Zde se otvírá prostor pro veřejnost a zástupy milovníků záhad, kteří se mohou ponořit do akt X a zkusit rozluštit tajemství, na která je armáda krátká. Problém je, že armáda zanechala výzkumu v této oblasti zřejmě proto, že nic zásadního nenašla, a tak přestala celému problému věnovat pozornost. Možná že ale někdo něco přehlédl a v archivech se nachází důležité poznatky o mimozemských vesmírných plavidlech. Vyloučit se to nedá a jak řekl jeden z nejslavnějších hledačů UFO Nick Pope: V archivech mohou ležet zlaté valouny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu