válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové nemohli snést indické vedro, tak si nechávali vozit led z Kanady

Britové nemohli snést indické vedro, tak si nechávali vozit led z Kanady
Zdroj: atlasobscura.com

Indii v 18. století sužovala častá vedra, která byla zejména pro koloniální důstojníky a jejich rodiny nesnesitelná. Z Anglie byli zvyklí na zcela jiné podmínky a hledali úlevu v chladu, který jim poskytoval led. Ten se musel dovážet až z Nové Anglie v Kanadě a z jeho přepravy se díky tomu stal výhodný byznys.

Tomáš Chalupa 13. října 2018

Britové kvůli vedru zkoušeli všechno možné. Spali zabalení v mokrých hadrech, zkoušeli se nechat všemožně ovívat, ale nic z toho nepomohlo. Jednou z věcí, která se ale uchytila, bylo použití ledu. Ten se s ohromnými náklady vozil z hor ze severní Indie. Lidé si také zkoušeli vyrábět led doma tak, že vykopali díru a dali do ní nádobu s vodou. Ráno, pokud byla noc chladná, na ní byla krustička ledu. Ovšem ten byl nepoživatelný a celá věc byla naprosto neefektivní.

Pak se objevil Frederic Tudor, podnikatel z Bostonu, který snil o tom, že bude mít kolem sebe led, který znal ze své rodné Nové Anglie v Kanadě. A jelikož to byl muž tvrdohlavý, vypravil velkou flotilu lodí, aby led do vedrem sužované Indie přivezla. Nehleděl na pošklebky skeptiků, že mu led po cestě roztaje. Do Indie přišly první zprávy, že Tudor na jedné své lodi právě opustil ostrov Martinique a veze na její palubě 80 tun ledu. Místní lidé se modlili, aby to nebyla jen fáma.

Nebyla. V roce 1833 připlula do Kalkaty Tudorova loď se 180 tunami skvělého ledu sebraného z jezer v Massachusetts a uskladněného v podpalubí v kontejnerech s dvojitým víkem a umístěných v loži z pilin. Nikdo nevěděl jak, ale Tudor skutečně dokázal zvládnout proces těžby ledu, jeho uskladnění v lodi a následného převozu přes půl zeměkoule, aniž by mu podstatná část roztála.

Když o pár měsíců připlula druhá loď Tuscany, místní lidé vyvalili bránu od přístavu a hnali se k molu, aby viděli na vlastní oči zázrak moderní techniky a pokochali se pohledem na chladivý led. Někteří místní lidé prý dokonce věřili, že led roste na stromech. Někteří domorodci led koupili a pak chtěli peníze zpět, protože je pálil na kůži. Považovali tedy celou věc za podvod. Ne tak Britové, pro které byla dodávka požehnáním.

Tudor byl za své úsilí a podnikavého ducha odměněn. Jeho byznys rostl, vozil do Indie nejen led, ale i jablka a americké máslo. Na vše měl monopol, zcela obsadil trh a stal se ještě bohatším, než byl kdy předtím. Led byl najednou všude, elita servírovala chlazené drinky, led nechyběl ve skleničkách s koktejly i na salátech, stavěly se speciální ledárny na uskladnění většího množství ledu. Nemocní dostávali led na předpis. To vše díky Tudorovi a flotile jeho lodí.

Další články

Zavří­t reklamu