Umělý ostrov stál na pilotech a byl postaven ze dřeva.

Umělý ostrov stál na pilotech a byl postaven ze dřeva. | zdroj: internet


Britové našli dřevěnou tvrz, která je starší než egyptské pyramidy. Téměř 5000 let se skrývala na dně jezera

TÉMATA: archeologické objevy | pravěk | anglie

user-avatar

Irena Gruberová

27. 07. 2015 | 11:00

Když stavaři začali hloubit základy pro 450 nových domů na okraji waleského města Monmouth, učinili ohromující nález. Pod vrstvou hlíny a rašeliny objevili pozůstatky opevněného statku, který stával na umělém ostrově vprostřed dnes již zmizelého jezera.

Zatímco jezero vyschlo před dvěma tisíci lety, dřevěné trámy tvrze přečkaly téměř 5000 let. Radiokarbonovým datováním odborníci zjistili, že opevněný statek byl postaven kolem roku 2 917 před naším letopočtem. Je tak o 300 let starší než pyramidy v egyptské Gíze nebo kamenný kruh Stonehenge.

Farma stávala na umělém ostrově zvaném crannog. To není až tak zvláštní, neboť irské a skotské kmeny budovaly své domovy na řekách a jezerech. Uměle postavené ostrovy dělila od břehů voda, což jejich obyvatelům poskytovalo ochranu před nepřátelskými kmeny a divokými zvířaty. Ostrovy se stavěly na dřevěných pilířích sestavených do kruhu, aby na ně co nejméně působila eroze. Často k nim vedly dřevěné lávky a většina staveb čněla zhruba šest metrů nad vodou.

Pozůstatky dřevěného pilíře

Doposud byl v Anglii nalezen pouze jeden crannog – u jezera Llangorse v Brecon Beacons, který je však o dva tisíce let mladší. Objev druhého crannogu přišel jen dva roky poté, co nedaleko odtud bylo nalezeno prehistorické loďařství, které odborníci považují za vůbec nejstarší na světě. Doposud nikdo nikde zatím neobjevil prehistorické místo, kde se vyráběly čluny. Je pravděpodobné, že právě tato komunita stavitelů lodí vybudovala vprostřed čtyři kilometry dlouhého jezera umělý ostrov s farmou, která jim poskytovala stálou obživu. Piloty, na kterých ostrov stával, jsou známkou zručnosti a tesařské zdatnosti. Byly vytesány z celých kmenů plně vzrostlých stromů, jeden z nich je dokonce metr široký. Přitom odštěpky z pazourku, které se našly v místě nálezu, svědčí o tom, že stavitelé k tesání používali kamenné sekery.

„Je to určitě jeden z nejúžasnějších prehistorických nálezů,“ prohlásil archeolog Stephen Clarke. Ve spojitosti s prehistorickým loďařstvím se tak kout na jihovýchodě Walesu začíná jevit jako kolébka britské civilizace. Podle Rady pro britskou archeologii patří Monmouth mezi deset nejvýznamnějších měst z hlediska archeologie.

 

user-avatar

Irena Gruberová

27. 07. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu