Pivní bombardéry zásobovaly vojáky na frontě pěnivým mokem.

Pivní bombardéry zásobovaly vojáky na frontě pěnivým mokem. | zdroj: warhistoryonline.com


Britové nasadili v Normandii pivní bombardéry

TÉMATA: letadla | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2019 | 12:45

Jen několik dní po invazi do Normandie začaly létat na předmostí speciální lety. Dobrovolníci z RAF na stíhačkách Spitfire dováželi vojákům v první linii pivo.

V Normandii byla vytvořena provizorní přistávací dráha. Dobrovolnící na ní měli přistávat se speciálními cisternami nebo sudy plnými piva. Navádění na dráhu probíhalo z bitevní lodě HMS Rodney. Po přistání na plochu vždy jeden nebo dva vojáci rychle přiběhli k letadlu a snažili se co nejrychleji uvolnit podvěšené nádrže s pivem. Ovšem Němci rychle zaznamenali přílety letadel a jejich snipeři začali střílet na letadla i vojáky. Brzy se tedy vžila praxe, že piloti na nic nečekali, uvolnili tanky s pivem a okamžitě letěli pryč. 

Letadla s pivní výbavou byla označována jako Modifikace XXX. Šlo v podstatě o klasické přídavné nádrže, jen místo benzínu v nich bylo pivo. Chuť pěnivého moku tak byla silně cítit kovem, ale frontovým vojákům to nevadilo. Někdy se používaly k dopravě i klasické sudy. Pokud se při přistání pivo poškodilo a rozlilo, vojáci danému pilotovi dávali jasně najevo svou zlobu. Odčinit hanbu bylo možné jen jediným způsobem – přivézt v pořádku novou zásilku piva.

Později se do dopravy piva zapojili i američtí piloti na letadlech Mustang P-51, aby dopřáli pivní zásilky i hochům z US Army. Pivo se takto dováželo na frontu až do chvíle, kdy začal být v celé Anglii nedostatek pěnivého moku. Pak už si vojáci museli poradit jinak. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2019 | 12:45

Zavří­t reklamu