Poklad sta tun stříbrných mincí nalezený v pětikilometrové hloubce

Poklad sta tun stříbrných mincí nalezený v pětikilometrové hloubce | zdroj: dailymail.co.uk


Britové jsou v balíku. Potápěči vyzvedli z vraku lodi sto tun stříbrných mincí!

TÉMATA: archeologie | objevy | poklady | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 04. 2015 | 11:00

Nákladní loď SS City of Cairo potopila ponorka U-68. Loď klesla ke dnu i se sto tunami stříbrných mincí, které převážela z Indie do Velké Británie. Legendární poklad se podařilo najít už před několika lety britskému pátracímu týmu, ale raději se o něm veřejně nemluvilo.

"Dobrý večer, omlouvám se, že jsme vás potopili,“ odvysílal 4. listopadu 1942 do éteru kapitán ponorky U-68 Karl Fridrich Merten. Kavalír moří jediným torpédem poslal ke dnu parník City of Cairo a trpělivě čekal, až se všichni trosečníci dostanou do člunů. Pak potápějící se loď dorazil a odplul. Přestože se do člunů dostali všichni členové posádky i pasažéři, záchrana přišla až po třech týdnech, kdy už bylo více jak sto lidí mrtvých. Jedna vcelku bezvýznamná událost, jakých se odehrály za druhé světové války stovky, skončila. Její pokračování, které se nyní dostalo na světlo světa, je opravdu fascinující.

Britská vláda věděla, že s lodí kleslo na mořské dno více než sto tun stříbrných rupiových mincí. Před několika lety si objednalo specializovanou firmu, aby loď našla a poklad z ní vyzvedla. Společnost Deep Ocean Search se pustila do hledání na základě všech možných dostupných dokumentů, které ukazovaly, že se loď potopila 770 kilometrů od ostrova Svatá Helena. Přestože panovaly nejrůznější rozpory mezi oficiálními záznamy, za pomoci francouzských oceánografů našel pátrací tým místo, kde City of Cairo ležela. Jenže to bylo v hloubce více než pět kilometrů, tedy ještě o kilometr hlouběji, než leží vrak Titaniku.

Hned první pokus o přesnou lokalizaci za pomoci miniponorky byl úspěšný. „Po dvou hodinách sestupu do hloubky odeslala robotická ponorka první snímky. Bylo to neuvěřitelné,“ popsala členka expedice Maeva Ondaová pro francouzský list Le Figaro. Jako důkaz posloužilo to, že ponorka svou robotickou rukou vynesla na povrch několik mincí.

Přesto tým DOS zdaleka neměl vyhráno, právě naopak. „Narazili jsme na velké množství problémů, se kterými jsme se nikdy předtím nesetkali a které přitom musely být velmi rychle vyřešeny. Kombinace tlaku, teploty a opakovaných ponorů způsobovala četné selhání systémů,“ řekl bez bližších podrobností mluvčí společnosti.

Není jasné, jaké množství mincí se podařilo vyzvednout. Je jisté, že jich je většina. Hodnota celého pokladu se odhaduje na 50 milionů dolarů. O celé události je poměrně málo informací, přestože se stala už před dvěma lety. Teprve nyní se ale dostala do médií. Britové se mohou radovat, protože jejich rozpočet se nejspíš zřejmě navýší o značnou sumu.  

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 04. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu