válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové chtěli za války otrávit Němcům všechen dobytek, plánovali na pastviny shodit antrax

Britové chtěli za války otrávit Němcům všechen dobytek, plánovali na pastviny shodit antrax
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1942, kritickém roce války pro Velkou Británii, začali tamní stratégové připravovat operaci Vegetarian. Ta měla zlikvidovat celé německé zemědělství a připravit nepřítele o potraviny. Použít se měl antrax.

Tomáš Chalupa 26. ledna 2018

Winston Churchill požádal doktora Paula Fildese, šéfa sekce oddělení biologického výzkumu v tajném zařízení Port Down, aby našel prostředek na významné podkopání německého válečného průmyslu. A Fildes přišel s jednoduchým, ale účinným plánem. Chtěl z letadel shazovat antraxem napuštěné balíky píce (tzv. kraví bonbony) na pastviny v Německu. Výsledkem mělo být totální zdecimování kravích stád a tím následný nedostatek masa, který by Němce donutil ukončit válku. Vegetariáni totiž podle jeho soudu nejsou příliš dobří vojáci.

Jedinou oblastí, kterou Britové nakonec zamořili antraxem, byl jejich ostrov Gruinard.

Jedinou oblastí, kterou Britové nakonec zamořili antraxem, byl jejich ostrov Gruinard.

Britské nejvyšší velení plán akceptovalo a nařídilo vyrobit pět milionů těchto antraxem napuštěných tablet. Rovněž bylo vyčleněno 12 bombardérů RAF, které měly tento náklad svrhnout na Třetí říši. Nejprve však bylo nutné novou zbraň otestovat. To proběhlo na ostrově Gruinard na přelomu let 1942 – 1943. Na ostrov bylo dopraveno stádo ovcí, na kterém byly antraxové tablety vyzkoušeny. Pro větší efekt bylo kolem tablet odpáleno několik náloží, takže se antrax dostal i do ovzduší. Celé stádo pošlo během několika dní. Bohužel Britové při pohřbívání zvířat postupovali ledabyle a minimálně jeden mrtvý kus odplaval po moři k britským břehům. Tam se od mršiny nakazil pes místního farmáře a následně další asi stovka zvířat. Úřady nad oblastí vyhlásily karanténu, což zabránilo přenosu infekce na lidi.

Na jaře roku 1944 už bylo vše potřebné pro operaci Vegetarian připraveno. Churchill však nakonec k jejímu provedení nedal souhlas. Válka už byla v pokročilé fázi a bylo jen otázkou času, než spojenci Německo porazí. Britský předseda vlády si nechtěl špinit ruce použitím zakázaných biologických zbraní. Celým výsledkem operace Vegetarian tak bylo to, že ostrov Gruinard zůstal v karanténě až do poloviny osmdesátých let. Teprve na nátlak médií a veřejnosti vláda přistoupila k urychlené dekontaminaci ostrova. V roce 1990 se na ostrov, který už měl být zcela dekontaminován, vypravil bitský ministr obrany Michael Neubert.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu