válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové bombardovali Německo z horkovzdušných balónů

Britové bombardovali Německo z horkovzdušných balónů
Zdroj: warhistoryonline.com

Velká Británie za války využívala balony hlavně jako přehradu proti útočícím bombardérům. V této roli se celkem osvědčily. Ovšem méně se ví, že Britové se snažili balóny využít i jako útočnou bombardovací zbraň.

Tomáš Chalupa 10. března 2016

Za projektem bombardovacích horkovzdušných balonů stál Gerald C. Bannister, kapitán od Royal Navy. Zdaleka nebyl sám, myšlence bylo nakloněno mnoho velitelů na štábech letectva i námořnictva. Když se za silné bouře v říjnu 1940 utrhlo několik přehradných balonů a pak celé dny kroužily nad Švédskem a Dánskem, narušily elektrické vedení. Nápad začal podporovat dokonce i Winston Churchill. Balóny byly levné a mohly snadno doletět až nad lesy nebo továrny Němců.

Meteorologové tvrdili, že příznivé větry povanou většinou ze západu na východ, takže by plán byl uskutečnitelný. Naopak Němci žádné balóny nad Británii posílat nemohou. Byly připraveny dva druhy balónů. Jeden za sebou táhl dlouhé ocelové lano. To mělo přerušit elektrické vedení přesně tak, jak se to omylem stalo za bouře roku 1940. Druhý typ měl speciální pytel naplněný hořlavým materiálem, který měl zapálit lesy. Byla spuštěna operace Outward.Od března 1942 do září 1944 bylo nad kontinent vysláno 99 141 balonů.

První známky, že balóny jsou na bojišti, se dostavily záhy. Odposlech radiové komunikace německých pilotů odhalil jejich zlostné nadávky, když museli stíhat britské balony. Němce každý takový vzlet stál drahocenný benzín, zato Brity jejich balon stál jen pár desítek liber. Piloti vzlety k balónům nenáviděli a považovali je za plýtvání pohonnými hmotami.

Zpravodajské služby také přinesly informace, že se občas někde vznítil les nebo chytla stodola a s nějvětší pravděpodobností to měly na svědomí právě balony. Poválečné statistky odhadovaly škody, které operace Outward způsobila, na 1,5 milionu liber. Balony například prokazatelně zničily transformátor v Bohelnu, který vyhořel do základů. Ve Švédsku se v roce 1944 vykolejily dva vlaky. Nepříznivý vítr zahnal jeden balon zpět nad Anglii, kde přerušil na několik hodin proud ve městě Ipswitch. Výsledky balonové ofenzivy na Německo byly však vcelku slušné.

Další články

Zavří­t reklamu