válkaČeskoslovenskoobjevy

Britové a Němci se navzájem sestřelili a skončili společně v opuštěném srubu

+ 1 fotka+ 2 fotky

Je to příběh neuvěřitelný příběh, který se ovšem skutečně stal. Britské letadlo sestřelilo za druhé světové války nad Norskem německý bombardér. Ten obrannou palbou poslal k zemi útočníka. Posádky obou letadel se setkaly tváří v tvář v opuštěné horské boudě.

Tomáš Chalupa 27. dubna 2018

Z letadlové lodi HMS Ark Royal u norských břehů vzlétla 27. dubna tři letadla Blackburn Skua. V Norsku probíhaly boje mezi německými útočníky a Brity, kteří se snažili severskou zemi bránit. Německý bombardér He-111 pilotovaný Horstem Schopisem se vracel ze své mise, když jej napadla ona tři letadla. Zásahy ze stroje kapitána R.T. Partridge zapálily jeden z motorů bombardéru a ten začal prudce klesat. Jeho střelec však dlouhou dávkou těžce poškodil i Partridgův stroj. Oba letouny dopadly do nehostinné krajiny blízko polárního kruhu. Zadní střelec Hans Hauck, který poslal Brity k zemi, byl mrtev, z bombardéru vylezli živí tři muži. Z britského letadla dva – Partridge a jeho operátor rádia Bostock.

Oba muži viděli nedaleko malý lovecký srub a zamířili k němu. O pár minut později dorazili tři Němci. Na rozdíl od Britů, Němci měli u sebe nože a pistole. Partridge Němcům namluvil, že patří k posádce bombardéru Wellington, který sestřelila německá stíhačka. Zjevně neměl chuť přiznat, že to byl právě on, kdo jejich Heinkel sestřelil. Němci mu naštěstí uvěřili, protože si sami mysleli, že je sestřelila jednomístná stíhačka Spitfire. Všichni letci se dohodli, že pro tyto chvíle odhodí nepřátelství a pokusí se nějak přežít.

Druhý den ráno se Partridge a Karl-Heinz Struck společně vydali na průzkum okolí. Brzy ke svému překvapení potkali norskou hlídku na lyžích. Jelikož Norové byli spojenci Britů, Partridge se neměl čeho obávat. Struck vykřikl na Nory, že jsou Angličané, ale hlídka vypálila varovný výstřel. Partridge spadl raději na zem hlavou do sněhu, zatímco Struck dal ruce na hlavu. Do toho dorazil druhý z Britů, který slyšel výstřel a myslel si, že Struck zabil Partridge. Situace byla zjevně nepřehledná, Němec prý sáhl na pouzdro s pistolí a Norové ho zastřelili.

Oba zbylé Němce odvedli Norové do zajetí do města Stryn. Odtud putovali přes moře do Británie a Kanady, kde oba skončili v zajateckém táboře, kde pobyli až do roku 1947. Partridge a Bostock stopovali do Aslundu, kde se bránila britská posádka těžkým německým náletům. Po porážce Britů se oba dostali na palubě křižníku HMS Manchaster. Oba znovu vzlétli do boje a byli součástí náletu na německou bitevní loď Scharnhorst. Partridge sestřelili a padl do zajetí, Bostock byl rovněž sestřelen a zemřel.

Oba piloti Partridge i Horst Schopis napsali o svém norském setkání knihu. Je zřejmé, že muži se během onoho krátkého setkání spřátelili a dokázali překonat fakt, že každý bojuje na jiné straně barikády. Jejich příběh se dostal také na plátna kin. Snímek Kříž cti Petera Naesse měl premiéru v roce 2013. Podařilo se také najít vraky obou letadel, z nichž Blackburn Skua je vystaven v Leteckém muzeu královského námořnictva.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu