válkaČeskoslovenskoobjevy

Britka se provdala za černošského muže. Otec ji za to vyhodil z domu

+ 2 fotky+ 3 fotky

Láska manželského páru z West Midlands přežila dekády. První roky se ale Jake a Mary Jacobsovi museli potýkat s opovržením a urážkami. Jake byl totiž černoch.

Simona Knotkova 29. února 2020

Mary a Jake se poznali během 2. světové války. Mary byla studentkou na technickém oboru, Jake přišel do Británie z Trinidadu jako člen amerického letectva. Seznámili se na jednom výukovém kurzu. Mezi dvěma mladými lidmi se začal vyvíjet blízký vztah. Ten pokračoval i poté, co Jake odjel zpátky do své domoviny. V roce 1948 se vrátil a devatenáctiletou Mary požádal o ruku. Žena byla následně vyhozena ze svého domova. Nikdo z rodiny se nezúčastnil ani svatebního ceremoniálu.

„Když jsem řekla svému otci, že se provdám za Jakea, sdělil mi: ‚Pokud si ho vezmeš, už nikdy nevstoupíš do tohoto domu.‘ Jak jsem se brzy dozvěděla, také spousta dalších lidí byla vyděšená z toho, že si chci vzít černocha. První roky našeho manželství byly peklo. Každý den jsem brečela a skoro jsem nejedla. Nikdo s námi nemluvil, nikdo nám nechtěl pronajmout byt, neměli jsme žádné peníze. Lidé si na nás na ulici ukazovali,“ vypráví žena.

Aby utrpení nebylo málo, v osmi měsících Mary porodila mrtvého syna. Dvojice spolu už žádné další dítě neměla. Život se pro ni ale v průběhu času stával jednodušší. Oba si našli slušné zaměstnání – Mary jako učitelka a Jake na poště – a postupně začali získávat nové přátele. Vždycky to ale nebylo snadné. „Každému z nich jsem říkala: ‚Podívej, ještě než mě pozveš na návštěvu, musím ti něco říct: Můj manžel je černý.‘ S některými jsem se už nesetkala.“

Otec se s Mary nakonec udobřil, ale jejího manžela jako člena rodiny nikdy nepřijal. I navzdory tomu jejich láska přečkala dekády. V rozhovoru s Daily Mail v roce 2016 se ale Jake nechal slyšet, že ho dodnes mrzí počáteční diskriminace, které oba museli čelit.

„Jsem šťastný, že jsem Mary potkal a vzal si ji. Velmi mě ale mrzí, že nás tehdejší společnost nepřijala. Dnešním mladým černým lidem říkám: ‚Nemáte ani ponětí, jaké to dřív bylo.‘ Každý den jsem byl vystaven nadávkám a urážkám.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu