Práce v lese byla tvrdá, namáhavá a ženy nemohly dát nikdy výpověď.

Práce v lese byla tvrdá, namáhavá a ženy nemohly dát nikdy výpověď. | zdroj: warhistoryonline.com


Británie poslala tisíce žen do lesů řezat dřevo, byla to velmi tvrdá práce

TÉMATA: druhá světová válka | ženy | velká británie

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 04. 2019 | 10:30

Ženský dřevařský sbor byl založen v roce 1942, aby uspokojil poptávku válečného průmyslu po dřevě. Do lesů s pilami šly tisíce žen, protože muži bojovali na frontě.

Říkalo se jim Lumber Jills a byly jakýmsi ekvivalentem amerických Rosie the Riveter. Válečný průmysl zejména ve Velké Británii musel do značné míry spoléhat na ženy a dřevařství  v tom nebylo výjimkou. Za celou válku ve sboru pracovalo 6000 žen.

Byly to bývalé sekretářky, prodavačky nebo kadeřnice. S prací v lese měly jen minimum zkušeností, mnohé nikdy předtím nedržely pilu v ruce. Podmínkou přijetí ostatně nebyly žádné fyzické předpoklady nebo zkušenosti, ale pouze nadšení a entuziasmus.

Ženský dřevařský sbor byl součástí Ženské zemské armády, která sdružovala 80 tisíc žen v různých manuálních profesích. Pomáhaly také na farmách a v zemědělství. Byla založena už v roce 1939. Dřevaři byli jako poslední povoláváni k odvodu, takže Ženský dřevařský sbor bylo nutné založit až v roce 1942.

V novinách byla práce v lese popisována jako vhodný únik před stereotypem městského života. Nechyběly snímky spokojených žen užívajících si sluníčka a pohody v přírodě. Realita byla pochopitelně jiná. Práce v lese byla velmi tvrdá a fyzicky náročná. Nemluvilo se pochopitelně o omylem uřezaných prstech, práci za tmy v zimě, mozolech, odřeninách a celkovém vyčerpání. Navíc ze sboru nebylo možné vystoupit, na rozdíl od jiných částí Ženské zemské armády. V jistém smyslu tak tyto ženy byly zbaveny svobody podobně jako vězňové. Vězňové dokonce dostávali nové boty pravidelněji a dříve než ženy v lesnictví.

Ženský dřevařský sbor byl rozpuštěn rok po skončení druhé světové války. Ženy sloužící v Ženské zemské armádě ale neměly na rozdíl od jiných civilních pracovnic nárok na vojenské výsluhy. Dokonce i když si zažádaly, aby si mohly nechat na památku své uniformy, byly odmítnuty. Velká Británie se k těmto ženám rozhodně nezachovala příliš gentlemansky.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 04. 2019 | 10:30

Zavří­t reklamu