válkaČeskoslovenskoobjevy

Británie měla své vlastní Guantanamo. Mučila v něm nacisty

Británie měla své vlastní Guantanamo. Mučila v něm nacisty
Zdroj: warhistoryonline.com

Málo známým faktem je, že Velká Británie měla své vlastní mučírny, ve kterých věznila nejhorší sebranku z řad nacistických pohlavárů i vojáků. Tam nebyl žádný zajatecký tábor ani tam nedocházel Červený kříž. To místo se jmenovalo prostě Klec a až donedávna se o něm nevědělo.

Tomáš Chalupa 5. prosince 2015

Londýnská Klec byl systém třech budov ve čtvrti Kensington, ve kterých jdnes sídlí ruská ambasáda. Hned vedle má svou vilu sultán z Bruneje a ruský miliardář Roman Abramovič. Až donedávna nikdo netušil, jak temnou minulost toto místo má. Za zdmi tohoto paláce se nedodržovala Ženevská konvence. Byla to země nikoho, stejně jako je dnes například na Guantanámu. Vyšetřovací centrum bylo místem, kam byli umisťováni nejhorší nacističtí váleční zločinci.

Branami Klece prošlo od roku 1940 do roku 1948 3573 Němců. Mezi nejznámější patřil Fritz Knoechlein, voják SS, který byl zodpovědný za masakr 97 vojáků 2. pluku Královského norfolkského regimentu v lesích Le Paradis ve Francii. Byl zde také gaulaiter Sporenburg, který nechal masově vraždit Židy, které předtím donutil vykopat si vlastní hroby.

Právě Knoechlein přispěl k tomu, že je dnes známo, co se v Kleci dělo. V roce 1946 totiž podal stížnost proti tomu, jak s ním bylo zacházeno. Byl mu odepírán spánek, musel chodit dlouhé hodiny dokola v malých kruzích, běhat, dokud nepadl, byl držen dlouhé dny bez jídla a vody, stál hodiny pod tekoucí ledovou vodou a musel se opírat se o rozžhavená kamna. Dostal se do stavu naprostého šílenství, kdy celé noci ječel jako smyslů zbavený, až i místní policie začala řešit děsivé zvuky ozývající se z budovy.

Výslechovému centru velel Alexander Scotland, naprosto nekompromisní šéf výslechové sekce, který zůstával klidný i vůči těm nejhorším obviněním. Když ho obhájce jednoho ze zadržovaných obvinil, že hrozil jeho mandantovi elektrickým proudem, jen suše odvětil, že nic takového neměl k dispozici. Později také napsal, že všechna obvinění jsou nesmyslná, protože mučící metody popsané vězni byly naprosto neúčinné a neefektivní. K obvinění, že tahal vězně po zemi za vlasy, až mu v rukou zůstávaly celé chomáče vlasů, zase neváhal použít názornou demonstraci. Přímo v prostorách Klece tahal po zemi jednoho ze svých asistentů za vlasy a poukazoval na to, že mu v ruce zůstalo jen několik málo vlasů.

Scotland ovšem přiznal, že některé vyšetřovací metody byly mírně řečeno nestandartní. Nechával muže celé hodiny stát na špičkách. Pokud potřebovali na záchod, museli tak učinit do kalhot. Jindy nechal jednoho muže zcela nahého cvičit před vyšetřovateli, což prý zcela zlomilo jeho morálku. Vyšetřovatelé byli často oblečeni v uniformách ruské NKVD, což Němce nevýslovně děsilo.

Scotland byl vyšetřován tajnou službou MI5, ale nikdy proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění. Knoechlein byl odsouzen k smrti a jeho stížnost byla brána jako poslední pomsta britským ozbrojeným silám. Po válce byl nicméně uzákoněn zákaz jekéhokoliv mučení.

Další články

Zavří­t reklamu