válkaČeskoslovenskoobjevy

Brit se každý den obléká, jako by pocházel z 19. století

Jako džentlmen z 19. století se pětadvacetiletý Zack Pinsent obléká už od svých čtrnácti let. Začalo to bednou plnou prapradědečkova oblečení, kterou jeho rodina objevila během stěhování. Zack si některé z nalezených kusů oblečení zkusil a zjistil, že přesně to je ten pravý styl, kterému by chtěl holdovat i nadále.

„Svůj poslední pár džínů jsem symbolicky spálil během táboráku. Tento akt byl pro mě klíčovým okamžikem. Zprvu jsem třídílné obleky nosil jen mimo školu, když jsem nemusil být v uniformě, ale s přechodem na střední jsem se tak začal oblékat každý den. Celkem jsem byl překvapený, když mě na konci školy spolužáci označili za nejlépe oblékaného studenta. Neříkali mi to přímo do očí, ale bylo jasné, že ke mně chovají respekt,“ vypráví muž.

Od té doby svou image změnil jen jednou, a to zrovna podle módy období, které 19. století asi už nemůže být vzdálenější – zúčastnil se večírku ve stylu osmdesátých let. „Byl jsem v pokušení obléknout se jako někdo z 80. let 18. století a pak se jich zeptat, jaké století měli přesně na mysli. Nakonec jsem se ale rozhodl, že to neudělám. Možná příště.“

Většinu svých outfitů si šije sám a trvá mu mnohdy měsíce, než kostým vyladí do dokonalosti. Oděvy tvoří taky pro další historické nadšence a díky tomu je tak jeho vášeň a koníček zároveň i zdrojem obživy.

Na ulici se po něj sice otáčejí kolemjdoucí, ale s vyloženě negativní reakcí se zatím nesetkal. Naopak. „Setkávám se s naprosto pozitivní a milou odezvou. A netýká se to jen Brightonu. Lidé z celého světa jsou zvědaví a dokážou mé úsilí ocenit. Když jsem byl například v Londýně a narazil na velkou skupinu fotbalových fanoušků, kteří šli přímo naproti mě, mou přirozenou reakcí byl pohled do země. Dokonce ale také oni byli ke mně přátelští.“

Další články

Zavří­t reklamu