válkaČeskoslovenskoobjevy

Brazilští domorodci čelí vládě i pistolníkům. Raději umírají, než by opustili své domovy

Brazilští domorodci čelí vládě i pistolníkům. Raději umírají, než by opustili své domovy
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 16 fotek+ 17 fotek

Brazilské domorodé kmeny Guarani a Kiowa jsou vládou vysídlovány ze svých původních oblastí, které jsou pro ně posvátné. Z pralesa vytlačují Indiány také místní farmáři, kteří si na to najímají profesionální střelce. Domorodci stále bojují o to, aby mohli žít ve své vlastní zemi.

Tomáš Chalupa 14. října 2015

Ještě v 16. století před příchodem Evropanů žilo v amazonských pralesích 400 000 domorodců z kmene Guarani. V roce 2015 jich je desetkrát méně. Navíc jsou vystaveni velmi tvrdému zacházení ze strany brazilské vlády. Ta odlesňuje rozsáhlé části pralesa, také velcí farmáři zabírají stále více půdy a Indiáni jsou násilně vysidlováni ze svých domovů. Ti, kteří odmítnou, jsou zatýkáni a farmáři na ně posílají bandity.

Vláda slíbila, že pro domorodce najde nová území, kde budou moci v klidu žít. Nic takového se ale nikdy nestalo, vysídlení Indiáni žijí v ubohých táborech u cest a není výjimkou vidět lidi spící na ulici. U nás se tomu říká bezdomovci. Vláda nad problémem lidu kmene Guarani zavírá oči a nestojí o žádnou negativní publicitu. Ovšem tomu se nedá úplně zabránit. Počet sebevražd mezi domorodci stoupl za poslední léta o 3800 procent. Hlad a beznaděj, stejně jako nemožnost žít v zemi svých předků, vede spousty lidí k sebevraždám.

Mnoho lidí je zavřených ve vězení. Vůdce kmene Guarani, který se pokusil vrátit na své původní území, byl zastřelen neznámými střelci. Všichni vědí, že to byli pistoleros – tak se říká banditům, které si najímají místní farmáři, aby terorizovali zbývající domorodce. Policie případ nikdy nezačala ani vyšetřovat. Přesto mnozí tvrdí, že se raději nechají zabít, než aby opustili své domovy. A představitelé charity jim dávají za pravdu: „Domorodci čelí tiché genocidě. Bez své původní země prostě nejsou schopni přežít. Můžeme jim dávat jídlo a vodu, ale to nestačí. Jediným řešením je návrat kmene Guarani do své původní země,“ říká Sarah Shenker z neziskové organizace, která indiánům pomáhá. Ovšem návrat do původních oblastí už není možný. Jsou obsazeny farmáři, kteří tam pěstují soju, cukrovou třtinu a kukuřici. Situace lidu Guarani tak pomalu směřuje k vyhlazení za přihlížení úřadů i soudů.

Další články

Zavří­t reklamu