válkaČeskoslovenskoobjevy

Brazilský básník a filozof strávil 35 let jako bezdomovec na ulici. Život mu změnila mladá dívka

Brazilský básník a filozof strávil 35 let jako bezdomovec na ulici. Život mu změnila mladá dívka
Zdroj: 35years.littlethings.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Den co den sedával před svým provizorním přístřeškem u silnice zarostlý, špinavý bezdomovec a skláněl se nad kusem papíru. Přemýšlel o životě a skládal hlubokomyslné básně, které ale nikdo nečetl. Tedy až do chvíle, kdy k němu pojednou přistoupila krásná, mladá dívka. Setkání s ní mu změnilo život.

Markéta Oderská 6. prosince 2015

Sedmasedmdesátiletý brazilský básník a filozof Raimundo Arruda Sobrinho (*1938) byl ještě donedávna bezdomovcem. Když mu bylo 23 let, přestěhoval se z vesnice do São Paula, kde pracoval jako zahradník a prodejce knih. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let však skončil na ulici a takto žil téměř 35 let. Během té doby skládal básně a kratší povídky. Lidé okolo procházeli, auta přejížděla, ale nikdo se nezajímal o to, co píše, protože ho považovali jen za nedůstojně žijícího bezdomovce odpudivého zevnějšku. Až jednoho dne to jedné mladé dívce nedalo a ke starému muži přistoupila. Nemohla si nevšimnout, že každý den drží v ruce pero nebo tužku a čmárá cosi na papír. Dala se s ním proto do řeči.

Shalla jako jediná ve špinavém, zarostlém bezdomovci objevila filozofa a básníka.

Shalla jako jediná ve špinavém, zarostlém bezdomovci objevila filozofa a básníka.

„Když jsem Raimunda poprvé uviděla, dal mi jednu ze svých básní. Od toho okamžiku se stal součástí mého života,“ říká Shalla Monteiro v krátkém dokumentárním snímku „The Conditioned“. Dívka byla Raimundovou poezií tak uchvácena, že mu na Facebooku založila profil a sdílela na něm jeho básně. Ty se setkaly s nečekanou odezvou a dnes má Raimundo na Facebooku více než 100 tisíc fanoušků. Místní jej konečně vzali na vědomí, začali se zajímat o jeho tvorbu, nosit mu dárky a všelijak ho podporovat. Jednoho dne Raimunda vyhledal i jeho bratr, který se o něm dočetl na internetu a byl hluboce dojat jeho příběhem. Nabídl mu, aby šel bydlet k němu do jeho domu. „Mí bratři stále žijí. Všichni jsou naživu. Raimundo byl jediný, kdo nám chyběl,“ říká v dokumentu.

Raimundo a Shalla dodnes zůstali nejlepšími přáteli.

Raimundo a Shalla dodnes zůstali nejlepšími přáteli.

Nyní po 35 letech má Raimundo opět domov, je ostříhaný, umytý, zkrátka úplně jiný člověk. Dál píše a svoji poezii se chystá publikovat. S Shallou zůstali nejlepšími přáteli.

Další články

Zavří­t reklamu