válkaČeskoslovenskoobjevy

Brazilská obec je plná dvojčat. Jsou pozůstatkem Mengeleho experimentů?

Brazilská obec je plná dvojčat. Jsou pozůstatkem Mengeleho experimentů?
Zdroj: dailymail.co.uk

Cândido Godói je obec v brazilském státě Rio Grande do Sul, jejíž populaci tvoří především němečtí imigranti. Do povědomí veřejnosti se dostala díky vysokému počtu dvojčat, která se zde rodí. Podle statistik je jejich výskyt až o tisíc procent vyšší než globální průměr.

Simona Knotkova 24. května 2020

Jeho jméno straší dodnes. Josef Mengele se do dějin nechvalně zapsal jako sadistický doktor z Osvětimi, který na zajatcích prováděl zrůdné experimenty. Většina z nich jejich následky nepřežila, jiní zůstali navždy zmrzačení. Jednou z částí Mengeleho „vědeckého výzkumu“ byla dvojčata. Němci potřebovali zvýšit porodnost a doktor zkoumal, jak dosáhnout větší pravděpodobnosti, že se ženě narodí dvojčata nebo vícerčata. Po konci války Mengele utekl do Jižní Ameriky, kde roku 1979 v Brazílii zemřel.

Střih.

Je rok 2009 a nacházíme se v brazilském městečku Cândido Godói. Jeho populace složená především z německých imigrantů se pohybuje kolem sedmi tisíc obyvatel. Zajímavostí je, že mezi nimi najdete až o tisíc procent více dvojčat než kdekoliv jinde na světě. Většina z nich jsou světlovlasí modroocí chlapci. Na první pohled je tento jev nevysvětlitelný, ledaže by… se jednalo o důkaz Mengeleho pokračujících experimentů po konci války. Tuto hypotézu podpořil v tom samém roce i argentinský historik Jorge Camarasa ve své knize Mengele: The Angel of Death in South America (Mengele: Anděl smrti v Jižní Americe).

Josef Mengele během jednoho ze svých experimentů

Josef Mengele během jednoho ze svých experimentů

Podle jeho bádání obcházel Mengele v přestrojení brazilské obce a těhotným ženám podával neznámou kombinaci drog nebo hormonů, které způsobily, že rodily dvojčata. Camarasa vycházel z výpovědí místních, kteří si tajemného německého doktora prý skutečně pamatovali. Lidé ho znali pod různými jmény, ale když jim historik ukázal Mengeleho fotografii, pokaždé přisvědčili, že to byl on.

Tato teorie pochopitelně znepokojila samotné občany, na jejichž popud vláda spustila vědecký projekt, který měl celou záhadu logicky objasnit. Badatelé vystopovali, že zvýšený výskyt dvojčat má svůj původ už v roce 1927, v době, do které sahají poslední matriční zápisy a dávno před Mengelem. Toto zjištění ale celou zvláštnost nevysvětlovalo. S uspokojivou teorii přišli vědci až v roce 2011.

Brána vedoucí do Cândido Godói

Brána vedoucí do Cândido Godói

Podle obecních záznamů se nejvíce dvojčat rodilo ve čtvrti Linha São Pedro. V osmdesáti tamních domácnostech se vyskytovalo čtyřicet čtyři párů dvojčat. Městská část vznikla teprve na začátku 20. století spojením osmi rodin. Kvůli její osamocenosti od zbytku města zde často docházelo k příbuzenským sňatkům. A právě zde genetikové našli nejpravděpodobnější objasnění celé záhady.

„Analyzovali jsme šest genů a našli mezi nimi jeden, který potvrdil predispozici k narození dvojčat,“ sdělila doktorka Ursula Matte.

Skupinka spřízněných rodin imigrantů měla tento gen v oblasti rozšířit. „Neznamená to ale, že je to univerzální gen. Kdybychom zkoumali například dvojčata z Nového Zélandu, pravděpodobně bychom skončili s odlišnými výsledky,“ uzavírá Matte.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu