Kdo by nemiloval pohled na hvězdy?

Kdo by nemiloval pohled na hvězdy? | zdroj: curiosity.com


Brána do minulosti existuje. Pohled na některé hvězdy vás vezme zpátky až do pravěku

TÉMATA: vesmír

user-avatar

Simona Knotková

8. 04. 2017 | 11:00

Stroj času sice stále neexistuje, ale cestovat do minulosti můžete aspoň symbolicky pouhým pohledem na hvězdy. Ty nejstarší vás vezmou zpátky do období před několika tisíci lety.

Světlo z nejbližší hvězdy, Slunce, k nám doletí za osm minut. Když pozorujeme noční oblohu a vidíme tisícovky vzdálených hvězd, sledujeme ale mnohdy dalekou minulost. V našem přítomném čase zpětně vidíme podobu hvězd před roky, která už dávno není skutečností. Zatímco některé nás vrací zpět do období loňského roku, vzdálenost jiných měříme v délce několika světelných tisíciletí.

Nejvzdálenější hvězda, kterou můžeme vidět pouhým okem, se nachází v souhvězdí Kasiopeji. Nejméně čtyři tisíce let trvalo, než k nám doletělo její světlo. Pohledem na ni putujeme do časů, kdy se po Zemi ještě procházeli mamuti. Pomocí teleskopu můžete zachytit ale ještě starší objekty. Nejvzdálenější galaxii dělí od naší planety více jak 13 miliard světelných let. S kvalitními technologiemi tedy vidíme obraz z doby, kdy Země ještě ani neexistovala.

Některé z hvězd, které dnes vidíme na obloze, ostatně už dávno zahynuly. V našem čase se ale zrodily zase jiné. A ty uvidí zase generace příští.

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

8. 04. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu