válkaČeskoslovenskoobjevy

Brad Pitt hraje tankistu, příprava byla brutální

Nový válečný film Železná srdce natočil režisér David Ayer. Ukazuje boj posádky tanku Sherman na západní frontě. Herci v čele s Bradem Pittem si ale kvůli filmu prošli peklem.

Tomáš Chalupa 21. října 2014

Železná srdce neboli v originále Fury má být nejrealističtější válečný film všech dob. Pravda, tohle se proslýchalo o mnoha válečných filmech, český Tobruk by mohl jít příkladem, ale u tohohle filmu to možná bude pravda. Film vypráví o partě chlapů zavřené permanentně uvnitř plechovky s kanonem zvané Sherman, čelícím mnoha nástrahám a bojovým dilematům na konci druhé světové války. Režisér Ayer se rozhodl ukázat život posádky amerického tanku, a aby dosáhl patřičné realističnosti, rozhodl se pro nevšední postup.

Vše se odehrává v tanku, na tanku, kolem tanku

Vše se odehrává v tanku, na tanku, kolem tanku

Celý štáb i herci si nejprve promluvili s veterány z 2. obrněné divize, kteří prošli invazí do Normandie i bitvou v Ardenách. „Detailně nám popsali, o čem byl život v tanku. Vyčerpání, všichni pořád od oleje, všude zápach smrti. Mnoho nováčků nebylo dobře vycvičeno, podmínky byly mimořádně tvrdé. To jsme velmi rychle pochopili,“ řekl k návštěvě veteránů hvězdný Brad Pitt.

Trpěl i Brad Pitt

Trpěl i Brad Pitt

Jenže režisér Ayer si myslí, že pochopit nestačí. Peklo války se musí zažít. A tak připravil pro herce své vlastní peklo. Před tím, než se vůbec začalo natáčet, prošli herci čtyřměsíčním výcvikem. Ten zahrnoval ostré pěstní souboje jednoho s druhým, výcvikový program Navy Seals včetně jejich boot campu a vrcholem bylo několik dnů strávených uvnitř tanku. „Z tanku jsme nesměli za žádných okolností odejít. Museli jsme tam jíst, spát a dělat potřebu. Velmi rychle to tam začalo příšerně smrdět,“ vzpomíná Pitt.

Vzniklo i malé vojenské městečko

Vzniklo i malé vojenské městečko

Také pěstní souboje s ostatními herci nebyly nějaké hrané tanečky. „Brzy bylo monoklů, modřin i krvavých nosů nepočítaně. Prali se spolu lidé, kteří už prošli hodně rvačkami, ale i lidé, kteří v životě nikoho nepraštili,“ říká Pitt. On zjevně patřil do skupiny ne tak protřelých rváčů, ale i on musel najít taktiku, jak zvítězit. „Brad mě několikrát kopl mezi nohy. Tak jsem mu pak řekl, ať už to nedělá, ale on to udělal zase. Tak jsem mu dal pořádnou pecku do břicha a on pak prohlašoval, že to byla nejhorší rána, jakou kdy dostal,“ popisuje souboj s Pittem další herec Jon Bernthal.

Do tanku v tank! říkávalo se kdysi.

Do tanku v tank! říkávalo se kdysi.

Jestli rvačky mezi herci a vyměšování v tanku přineslo kýžené ovoce a film opravdu bude novým milníkem ve světové kinematografii, uvidíme už za měsíc. Film má v České republice premiéru 13. listopadu.

Další články

Zavří­t reklamu