válkaČeskoslovenskoobjevy

Božena Kamenická léčila Gotta, Kemra i Bartošku. Stav pacienta poznala z moči

Božena Kamenická léčila Gotta, Kemra i Bartošku. Stav pacienta poznala z moči
Zdroj: Muzeum Radnice

Letos si připomínáme 120. výročí od narození proslulé léčitelky Boženy Kamenické. Bába Radnická, jak jí úctou pacienti říkali, dokázala za svůj život uzdravit až 50 000 lidí. Léčila i vrcholné politiky, známé herce, ba i prezidenty. Stav pacienta poznala z jeho moči, kterou zahřívala nad lihovým kahanem, a poté určila diagnózu i léčebný postup.

Václav Pokorný 7. srpna 2018

Božena Kamenická se narodila 7. srpna roku 1898 v Janštejně na Jihlavsku v rodině Krulišových a měla devět sourozenců. Již v době školní docházky pociťovala zvláštní vjemy, o kterých později vyprávěla svým přátelům. Stanislav Kalibán, který s ní spolupracoval od roku 1946, její vyprávění popsal v Plzeňském deníku těmito slovy:

“Od malička se cítila trochu jiná, odlišná od ostatních dětí, neboť často mívala zvláštní sny, barvité vize a někdy slyšívala i zvláštní hlasy, jimž ještě nerozuměla. Pociťovala mohutná vnitřní pouta k přírodě a k lidem. Už tehdy se jí stávalo, že se jí v mysli mihl záblesk události, která se později ve skutečnosti stala přesně tak, jak ji dříve spatřila. Tyto mimořádné schopnosti, které se u ní začaly projevovat zcela samovolně, ji velice odlišovaly od okolí a sama si je nedovedla dost dobře vysvětlit. Později uznala a pochopila, že nemohou být z tohoto světa a že je to dar od Boha.”

Božena Kamenická považovala své senzibilní schopnosti za dar od Boha a chtěla pomáhat lidem.

Božena Kamenická považovala své senzibilní schopnosti za dar od Boha a chtěla pomáhat lidem.

Kamenická chtěla pomáhat lidem, a proto absolvovala roku 1926 vyšší odborný kurz přírodní léčby v České Lípě. Tam se seznámila s vodoléčbou Sebastiana Kneippa a léčivými bylinami. Ty byly později hlavním prostředkem její terapie, jak ve formě čajů, tak mastí nebo zábalů.

Poskytovat léčitelské služby začala již v České Lípě, kde se svým manželem Karlem žila. Na začátku německé okupace však museli odejít a přestěhovali se k její sestře Anně do Radenic. Už tehdy za války mívala i sto pacientů denně. „Stávali na schodišti, a když se na někoho nedostalo, ubytoval se v hotelu a počkal do druhého dne,“ pamatuje si Stanislav Kalibán.

Paní Božena začínala s léčením vždy o půl osmé ráno a kromě polední přestávky pracovala až do šesté hodiny odpoledne. Vzala si od pacienta moč, nalila ji do ampule a tu zahřívala nad kahanem. Dívala se, mlčela a zhruba po pěti až deseti minutách se rozmluvila. Podrobně popsala zdravotní stav neznámého člověka a poradila mu, jak a jaké léčivé rostliny užívat.

Dům, kde v Radnicích působila Božena Kamenická.

Dům, kde v Radnicích působila Božena Kamenická.

Do Radnic přijížděli lidé z celého Československa, ale i ze zahraničí. Paní Kamenická měla pacienty ze Spojených států, z Kanady a nikoho neodmítla. Říkávala prý, že nemá právo odmítnout někoho například kvůli tomu, jak politicky smýšlí.

„Jednoho dne přijel za Boženou Kamenickou primář pražské nemocnice,“ vyprávěl Stanislav Kalibán.“ “Dal tetince lahvičku s močí a prosil ji o radu, jak zbavit pacienta úporné škytavky. Tetinka se zamyslela a řekla, že pokud onomu muži neseženou lék, tak se do dvou dnů uškytá k smrti. Pak přiznala, že bylinky na to nemá, ale lék existuje a dá se sehnat ve Francii. Zčistajasna řekla i přesný název klasického farmaceutického výrobku. Opravdu netuším, jak na to přišla – snad jeden z případů, kdy se projevily její jasnovidecké schopnosti. No a z toho škytavého pacienta se vyklubal prezident Ludvík Svoboda,“ poznamenal Stanislav Kalibán.

Božena Kamenická pomohla přivést na svět i spoustu dětí.

Božena Kamenická pomohla přivést na svět i spoustu dětí.

Podle jeho tvrzení byl klientem Boženy Kamenické později i Václav Havel. „Už v roce 1990 stanovila tetinka jeho diagnózu, kterou mu poslala písemně. Mimo jiné ho upozorňovala na špatnou funkci průdušek a plic. Pana Havla si vážila a říkala, že takového člověka seslalo českému národu nebe.“ Do jejího domu jezdíval pro radu a bylinky také Karel Gott, Josef Kemr a Jiří Bartoška. Kromě jiných za ní přicházely ženy, které nemohly otěhotnět a díky jejímu léčení se narodily až čtyři stovky dětí.

Po úmrtí manžela v roce 1970 se Kamenická rozhodla přestěhovat do malého dvoupokojového bytu v Plzni. Přestože jí bylo již přes sedmdesát let, stále za ní přijížděli lidé z celého světa a pokorně čekali ve frontě na schodišti na její diagnózu. V devadesáti šesti letech prodělala úspěšnou operaci kyčelního kloubu, ale od té doby chřadla. Zemřela v září 1996 na slabost srdce, do stovky jí zbývaly pouhé dva roky.

Další články

Zavří­t reklamu