válkaČeskoslovenskoobjevy

Bouře v Cádizu nečekaně vynesla na světlo 2000 let starý římský akvadukt

Bouře v Cádizu nečekaně vynesla na světlo 2000 let starý římský akvadukt
Zdroj: lavozdigital.es
+ 5 fotek+ 6 fotek

Bouře, která v březnu zasáhla Cádiz a zničila auta, lodě i budovy, měla přece jen jeden pozitivní přínos. Odkryla pozůstatky starověkého akvaduktu z dob římského impéria.

Yvonne Pokorná 15. května 2018

Když se bouře utišila, objevili místní obyvatelé na pláži Cortadura kusy zdiva. Na místo byli přivoláni archeologové a ti v ruinách rozpoznali pozůstatky římského akvaduktu, jenž v minulosti pohltila mořská eroze. Historici o existenci této stavby věděli, avšak neměli k dispozici žádný nález. “Dva ze sedmi fragmentů jsou stále spojeny původní maltou, což se vidí jen zřídka,” upozornil Moisés Camacho, prezident Asociace pro výzkum a propagaci cádizských památek.

Tento antický vodovod byl dlouhý 75 kilometrů a do Cádizu (dříve Gades) přiváděl vodu z pramenů poblíž hradu Tempul v San José del Valle. Šlo o největší akvadukt ve starověké Hispánii a pátý největší v celé římské říši. Je považován za jeden ze zázraků starověkého stavitelství. Postaven byl za vlády římského císaře Claudia v 1. století našeho letopočtu.

Jen pár metrů od místa nálezu archeologové rovněž identifikovali dvě zdi, široké 80 centimetrů a vysoké dva metry, které kdysi vymezovaly kamennou silnici. Ta byla postavena někdy mezi 16. a 17. stoletím a sloužila nejpozději do roku 1755, než ji zničila tsunami, vyvolaná velkým zemětřesením v Lisabonu. Přívalová vlna, která se tehdy prohnala Cádizem, smetla domy a zabila 1 240 obyvatel města.

Vědci se domnívají, že silnice mohla být postavena na místě původní římské cesty nebo paralelně s tou, která nyní leží pod mořem.

Další články

Zavří­t reklamu