Dračí zuby na plážích u Suffolku, ve východní Anglii podobných budou ještě stovky.

Dračí zuby na plážích u Suffolku, ve východní Anglii podobných budou ještě stovky. | zdroj: mirror.co.uk


Bouře odhalila na britských plážích protiinvazní zábrany ze druhé světové války

TÉMATA: opevnění | velká británie | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 03. 2019 | 08:30

Pokud někdo pochyboval, že Britové brali vážně hrozbu německé invaze na ostrovy, nedávná bouře jej vyvedla z omylu. Odhalila totiž překážky a zábrany na písečných plážích, které měly jediný účel – zabránit vylodění německých vojsk.

Norman Finch se procházel po břehu poblíž města Suffolku. Najednou si všiml dvou velkých kovových bodců. Byly to známé "dračí zuby", protitankové a protilodní jehlany, které byly využity i v československých opevněních. A nejen tam, používali je také Němci, kteří je nazývali drachenzähne. Svůj Atlantický val vyztužili tisícovkami těchto fortifikačních prvků.

Britové se obávali, že po porážce Francie je řada na nich a do té doby neporazitelná německá armáda přepluje kanál La Manche a vylodí se na východním pobřeží Anglie. A přesně to Hitler měl v úmyslu, jeho velitelé připravili operaci Lvoun (Seelöwe). Invaze byla skutečně na spadnutí, čekalo se na jediné – až Luftwaffe porazí RAF a získá leteckou nadvládu nad kanálem. Ani Hitler se neodvažoval poslat své invazní loďstvo na moře, když na nebi kroužily britské letouny. To se ale nikdy nepodařilo a Němci vzdušnou bitvu o Británii prohráli. Její výsledek ale samozřejmě nemohli znát dopředu, a tak se na hrozící se invazi připravovali a rozmístili tisíce těchto dračích zubů.

Po válce ale zdaleka ne všechny byly odstraněny. Někdy to bylo proto, že je zavál pískem vítr a už se je nepodařilo najít. Sám Finch místním novinám řekl, že místem prochází každý týden a doposud si ničeho takového nevšiml. Byla to bouře, která nedávno odvála písek a obnažila dračí zuby.  

Dračí zuby byly nalezeny v nedávné době také na plážích u Walberswicku a Dunwiche. Majitelé pozemků už povolali buldozery, aby je odstranily. Podle úřadů i památkářů je nemožné určit, kolik dračích zubů je ještě na plážích. Zřejmě tak nález pana Finche rozhodně nebyl tím posledním.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 03. 2019 | 08:30

Zavří­t reklamu