válkaČeskoslovenskoobjevy

Bouře odhalila na britských plážích protiinvazní zábrany ze druhé světové války

Bouře odhalila na britských plážích protiinvazní zábrany ze druhé světové války
Zdroj: mirror.co.uk

Pokud někdo pochyboval, že Britové brali vážně hrozbu německé invaze na ostrovy, nedávná bouře jej vyvedla z omylu. Odhalila totiž překážky a zábrany na písečných plážích, které měly jediný účel – zabránit vylodění německých vojsk.

Tomáš Chalupa 12. března 2019

Norman Finch se procházel po břehu poblíž města Suffolku. Najednou si všiml dvou velkých kovových bodců. Byly to známé „dračí zuby“, protitankové a protilodní jehlany, které byly využity i v československých opevněních. A nejen tam, používali je také Němci, kteří je nazývali drachenzähne. Svůj Atlantický val vyztužili tisícovkami těchto fortifikačních prvků.

Britové se obávali, že po porážce Francie je řada na nich a do té doby neporazitelná německá armáda přepluje kanál La Manche a vylodí se na východním pobřeží Anglie. A přesně to Hitler měl v úmyslu, jeho velitelé připravili operaci Lvoun (Seelöwe). Invaze byla skutečně na spadnutí, čekalo se na jediné – až Luftwaffe porazí RAF a získá leteckou nadvládu nad kanálem. Ani Hitler se neodvažoval poslat své invazní loďstvo na moře, když na nebi kroužily britské letouny. To se ale nikdy nepodařilo a Němci vzdušnou bitvu o Británii prohráli. Její výsledek ale samozřejmě nemohli znát dopředu, a tak se na hrozící se invazi připravovali a rozmístili tisíce těchto dračích zubů.

Po válce ale zdaleka ne všechny byly odstraněny. Někdy to bylo proto, že je zavál pískem vítr a už se je nepodařilo najít. Sám Finch místním novinám řekl, že místem prochází každý týden a doposud si ničeho takového nevšiml. Byla to bouře, která nedávno odvála písek a obnažila dračí zuby.

Dračí zuby byly nalezeny v nedávné době také na plážích u Walberswicku a Dunwiche. Majitelé pozemků už povolali buldozery, aby je odstranily. Podle úřadů i památkářů je nemožné určit, kolik dračích zubů je ještě na plážích. Zřejmě tak nález pana Finche rozhodně nebyl tím posledním.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu