válkaČeskoslovenskoobjevy

Boty na Dunaji připomínají obyvatelům Budapešti válečný masakr Židů

Boty na Dunaji připomínají obyvatelům Budapešti válečný masakr Židů
Zdroj: thevintagenews.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Šedesát párů bot mužů, žen a dětí leží na pobřeží Dunaje nedaleko budovy parlamentu. Připomínají smrt Židů v Budapešti za druhé světové války.

Tomáš Chalupa 31. května 2019

Jednou z obětí byl i Miklós Voglhut, jazzový a kabaretní zpěvák, ale také herec a performer. Nezachránilo ho ani manželství s katoličkou Kati Szőke, ani změna jména na Miklós Vig. 19. prosince roku 1944 byl ve skupině Židů, která byla nucena vysvléct se do naha a pak pochodovat na břeh Dunaje. Tam pak nešťastníky zkosily dávky z kulometů přímo do vln řeky. Zabili je členové gardy z nacistické strany Šípových křížů, maďarské obdoby NSDAP. Tato strana vynikala silným anitsemitismem a stála neochvějně po boku Adolfa Hitlera i celého nacistického Německa.

Vybudovat památník na břehu Dunaje napadlo renomovaného sochaře vyznamenaného Košutovou cenou, Gyulu Pauera, a filmového režiséra Cana Togaye. Pauer vytvořil 60 párů bot ze železa a umístil je přesně na místo, kde došlo k masakru Židů. Každá bota byla vymodelována podle skutečné boty z roku 1940. Boty u Dunaje se staly silnou připomínkou válečných hrůz a vraždění Židů. Lidé i dnes u památníku zapalují svíčky a myslí na ty, kteří zemřeli zbytečně na samém konci války.

Další články

Zavří­t reklamu