válkaČeskoslovenskoobjevy

Bostonský masakr vypukl kvůli nezaplacené paruce

Bostonský masakr vypukl kvůli nezaplacené paruce
Zdroj: Wikimedia Commons

Byl 5. březen roku 1770 a celé město Boston se od rána nacházelo v podivném napětí. Vztahy mezi Brity a místními obyvateli byly špatné dlouhodobě, onoho dne ale vše vyústilo v násilný konflikt. Vše začalo, když místní parukář Edward Garrish nařkl plukovníka britských koloniálních sil Johna Goldfinche, že mu nezaplatil za paruku.

Tomáš Chalupa 3. května 2021

Do sporu zasáhl další voják, který zezadu srazil pažbou Garrishe na zem. Ten se odpotácel pryč, ale vrátil se zpět s početnou skupinou svých přátel a společně oblehli hostinský dům, kde byl plukovník ubytován. Kolem budovy bylo několik vojáků na hlídce a místní patrioti, jak obyvatelé kolonií sami sebe nazývali, po nich začali házet nejrůznější předměty, většinou sněhové koule, smetí a skořápky od ústřic. To způsobilo, že vojín Hugh Montgomery údajně omylem vystřelil. Jakmile zazněl jeden výstřel, ostatní vojáci zahájili palbu také. Na místě rázem leželo pět mrtvých patriotů a další tři byli zranění.

Dav protestujících se sice klidil od budovy, ale zaplnil okolní ulice a dále rostl. Velitel města povolal 29. pěší regiment. Na balkóně se objevil také starosta Bostonu Thomas Hutchinson. Ten promluvil k davu a oznámil, že celý incident se střelbou bude řádně prošetřen a viníci potrestáni.

To skutečně splnil a hned další den bylo uvězněno osm vojáků, mezi nimi i Montgomery a také velitel jednotky Preston. Kolem případu se rozhořel právní i mediální boj. Lidé požadovali, aby všichni vojáci opustili město a přesunuli se na nedaleký Castle Island. Městská rada se bránila, že nemůže vojsku nic nařizovat, nakonec ale podlehla tlaku a požádala o odchod vojsk. Nakonec se oba pěší regimenty skutečně přesunuly na ostrov. U soudu pak stanulo všech osm vojáků a také čtyři protestující. Mezitím média z obou táborů líčila události po svém a Bostonem kolovaly různé pamflety a výzvy tu stranící loajalistům a armádě, tu patriotům. Šest vojáků bylo osvobozeno, protože porota shledala, že se skutečně obávali o život. Dva byli uznáni vinní ze zabití, nedostali ale trest smrti, ale pouze vězení, na základě institutu milosti. Souzeni byli i čtyři civilisté, kteří byli obviněni na základě tvrzení jednoho člověka. Jeho svědectví ale bylo prokazatelně lživé, takže byl zbičován a vypovězen z města. Všichni civilisté byli propuštěni.

Bostonský masakr, jak se celé události začalo říkat, byl jedním z bodů zlomu, kdy se veřejné mínění v koloniích definitivně obrátilo proti britské vládě, konkrétně králi Jiřímu III. Jak psali mnozí historici, základy americké nezávislosti byly položeny právě při masakru v Bostonu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu