válkaČeskoslovenskoobjevy

Boston byl zaplaven bizarní vlnou melasy, zemřelo 21 lidí

Boston byl zaplaven bizarní vlnou melasy, zemřelo 21 lidí
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

15. ledna roku 1919 se ve Spojených státech udála zřejmě nejbizarnější katastrofa v dějinách. V Bostonu se protrhla obří nádrž na melasu a ta se vyplavila do ulic města. To se tak doslova koupalo v melase.

Tomáš Chalupa 18. února 2020

Vlna melasové tsunami měla na šířku 50 metrů a dosahovala čtyřmetrové výšky, městem se hnala rychlostí skoro 60 kilometrů za hodinu a ničila, na co přišla. Bohužel si vyžádala i oběti na životech. Na desetiletého Pasquale Iantoscu vrhla lokomotivu a chlapec náraz bohužel nepřežil. Zemřelo i dalších 20 lidí, zejména ve vlaku. Melasa totiž smetla vlakovou soupravu, která jí stála v cestě. Padaly sloupy vysokého napětí a další železniční stavby, topili se lidé i koně zapřažení do povozů, všude vládl zmatek a zmar.

Škody na majetku byly ohromné, kromě dvou desítek obětí bylo dalších 150 lidí zraněno a to vše jen kvůli melase. Ta byla v těch dobách standardním sladidlem v milionech amerických domácností. Používala se při vaření ale také na výrobu destilátů.

Na místě katastrofy jako první zasahovali námořníci ze signální lodi USS Nantucket, která kotvila nedaleko, brzy dorazila také bostonská policie a hasičský sbor. Melasa byla hutná těžká tekutina připomínající nějaký mazací olej. Pokrývala celé tělo lidí, dostávala se jim do všech tělních otvorů. Zachránci proto museli nejprve každého člověka zbavit melasy, aby vůbec mohl začít dýchat. Koně topící se v melase raději policisté zastřelili, protože nebyl čas je zachraňovat. Přednost měli lidé.

Vyšetřování tragédie ukázalo, že na vině byl tank na melasu, který nebyl konstruován na takovou zátěž. Výrobce tanku, společnost USIA, byla obviněna ze zabití 21 lidí. Jenže soud obvinění neuznal, byť přiznal, že tank nebyl podroben správné kontrole ani zatěžkávacímu testu. V té době neplatily žádné závazné regule, což se změnilo, a v Bostonu napříště nesměla být instalována žádná podobná nádrž bez toho, aby získala povolení od městských úřadů a pověřených inženýrů.

Dnes je na místě gigantické nádrže park a hřiště na baseball. Místní lidé ale tvrdí, že za teplých dnů cítí podivný nasládlý pach melasy, který přetrval na místě katastrofy stovku let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu