válkaČeskoslovenskoobjevy

Bosenský autista mluví plynně 56 jazyky! Naučil se je sám

Bosenský autista mluví plynně 56 jazyky! Naučil se je sám
Zdroj: odditycentral.com

Znalost angličtiny dnes už nestačí, a mnoho mladých lidí si k ní přibírá ještě další cizí jazyk. Ovšem stěží se někdo z nich může ve svém životopise pochlubit tím, čím Muhamed Mešić, dvaatřicetiletý právník z Bosny a Hercegoviny. Ten totiž hovoří plynně 56 jazyky a je schopen porozumět řeči ve více než 70 jazycích!

Yvonne Pokorná 15. února 2017

Jeho jazykový talent, který vzbudil zájem i ve vědeckých kruzích, se poprvé projevil, když mu bylo pět let. Byl tehdy s rodiči na dovolené v Řecku a poprvé tak potkal lidi, kteří mluvili jiným jazykem. “Poslouchal jsem je a ze situace pochopil, o čem mluví. Na konci dovolené jsem mohl otci pomáhat v komunikaci s místním mechanikem, který nám opravoval auto. Rodiče z toho byli v šoku,” vzpomíná Muhamed Mešić.

V devíti letech se naučil švédštině od švédských vojáků, kteří během občanské války v Bosně měli v jejich městě posádku. Po skončení války jel na výlet do Maďarska a vrátil se domů se znalostí maďarštiny.

Muhamed Mešić

Muhamed Mešić

Rodiče už delší dobu měli pocit, že jejich syn je zvláštní, a poslali jej proto na vyšetření. Byl mu diagnostikován Aspergerův syndrom, což je lehčí forma autismu. Děti s tímhle postižením bývají někdy výrazně nadané, naučí se třeba samy číst a mají vynikající mechanickou paměť.

Tak třeba lotyštinu se Muhamed naučil sám za pouhé dva týdny jen prostřednictvím YouTube, dvou knih a 43 komiksů. Hebrejštinu ovládl ve dvanácti, když si odříkával texty písní izraelských zpěváků.

Ovšem není to jen mimořádný talent, který jej dovedl k tomu, že dnes plynně mluví 56 jazyky. Učení se cizím jazykům je mu totiž vášní a koníčkem. To vysvětluje, proč se učí i naprosto neznámé a okrajové jazyky, kterými se dorozumívají jen domorodé kmeny v Africe či jižní Americe. Jejich znalost člověk sotva využije v praxi, to však pro Muhameda není podstatné. “Nejde mi o to ze znalosti nějak profitovat,” říká. Učení se cizím řečem ho prostě baví, a jak říká, s každým dalším jazykem mu to jde líp. “Jazyk je vědomost a mít vědomosti je štěstí, a to je to, co je v životě důležité,” vysvětluje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu