Mnoho Švédů možná ani neví, co spustilo tradicí sladkých sobot...

Mnoho Švédů možná ani neví, co spustilo tradicí sladkých sobot... | zdroj: atlasobscura.com


Bonbónové soboty jsou oblíbenou tradicí Švédů. Na jejím začátku stál ale krutý experiment s lidmi

TÉMATA: švédsko | zdraví | experimenty | výživa | cukr | cukrovinky | sladkosti

user-avatar

Simona Knotková

11. 11. 2017 | 13:30

Při návštěvě Švédska si možná všimnete, jak tamní obyvatelé berou obchody v sobotu útokem a skupují všechny možné cukrovinky. Tradice započala v 50. letech, kdy lékaři konečně zjistili, jak moc cukr škodí zubům. Jejich objevu ale předcházel nelidský experiment s pacienty psychiatrické léčebny.

Ještě v prvních desetiletích 20. století si zubaři nevěděli rady se zubním kazem. Jeho vznik se přičítal všemu možnému, od vína přes horká jídla až po nedostatek vitamínů. Škodlivá prý byla dokonce i masturbace. V roce 1938 se pozornost lékařů konečně zaměřila na vliv sacharidů. Jak ale škodlivý dopad cukrů na zuby prokázat?

Byla jenom jedna cesta, a to pokusy na samotných lidských zubech. Pozorované objekty měly být nejlépe denně monitorovány a musely dodržovat jasně daný stravovací režim. Kde ale najít jedince, kteří by si dobrovolně kazili zuby? Nikoho takového by se lékařům asi nepodařilo najít. Ledaže by se tak konalo nedobrovolně, tak trochu bez vědomí zkoumaných…

Švédská studie z 30. let vykazovala alarmující čísla. Až 83 % malých dětí mělo zubní kaz.

Řešení doktoři našli v pacientech psychiatrické nemocnice Vipeholm ve švédském Lundu. Tamní obyvatelé byli označování za beznadějné případy. Množství z nich se bez pomoci nedokázalo ani obléct a bylo přivázaných k posteli. Úcta k lidskému životu šla tehdy stranou a v roce 1947 byl spuštěn experiment, v němž se hrálo se zdravím.

660 pacientů začalo dostávat po dobu dvou let pravidelné dávky cukru. Jedna skupinka užívala čtyřikrát denně až šest dávek cukerného roztoku, druhá dostávala přeslazené pečivo a třetí karamelky, které se po konzumaci lepily na zuby a dásně a těžko se odstraňovaly.

Výsledky nemohly dopadnout jinak – na konci experimentu mělo padesát ze zkoumaných pacientů kompletně zničené zuby. Zubaři si ale mnuli ruce. Jejich teorie byla konečně potvrzena na živých důkazech. Další roky mohla být spuštěna kampaň, která varovala konzumenty sladkého. Jejím základním krédem bylo: Snězte sladkého, kolik chcete, ale jenom jednou týdně. A tak vznikla tradice švédských lördagsgodis neboli bonbónových sobot.

Obchody ve Švédsku jsou rájem pro milovníky sladkého.

A trvá dodnes. Rodiče odmala vedou děti k tomu, že sladké je vyhrazeno víkendům. Možná i díky atmosféře odříkání Švédové sladké milují. A soboty. Obzvláště populární jsou cukrovinky na váhu a především pak salmiakki, lékořicové bonbóny se slanou chutí chloridu amonného.

Neměli bychom také zapomenout dodat, že i přes obrovskou konzumaci cukroví na jednu osobu patří Švédi k národům s nejzdravějšími zuby. Možná by proto nebylo na škodu, kdybychom se je ve víkendovém pojídání sladkého pokusili následovat.

user-avatar

Simona Knotková

11. 11. 2017 | 13:30

Zavří­t reklamu