válkaČeskoslovenskoobjevy

Bomby srovnaly většinu Drážďan se zemí. Lidské ruce dokázaly město ale zase postavit

Bomby srovnaly většinu Drážďan se zemí. Lidské ruce dokázaly město ale zase postavit
Zdroj: mashable.com
+ 22 fotek+ 23 fotek

Druhá světová válka byla pro Drážďany takřka likvidační. Až 60 % německého města padlo za oběť masivnímu bombardování, které Spojenci provedli ve dnech 13. až 15. února 1945. Útok si vzal životy 25 tisíc lidí, z nichž těla některých nebyla nikdy nalezena. Nálet vzbuzuje dodnes kontroverzi a probíhají debaty, zda byl pár týdnů před kapitulací Německa oprávněný, či se nejedná o jeden z nejzávažnějších válečných zločinů.

Simona Knotkova 7. února 2017

Uvádí se, že americké a britské bombardéry shodily na město přes 3 900 tun bomb, ze kterých byla skoro polovina zápalných. V centru se tak rozpoutala požární bouře, před níž nebylo úniku. Lidé ukrývající se v krytech umírali na udušení. Zkázu popsal britský voják Victor Gregg, který byl toho času v zajetí.

„Cítili jsme příšerné horko, třásla se země i naše těla. Horký vzduch, který byl zdrojem toho pekla, byl jako zhmotnělý. Všechno bylo v plamenech, dokonce i silnice, které se proměnily v bublající řeky syčícího asfaltu. Kusy budov létaly ve vzduchu a vír je do sebe vtahoval. Ta červená záře odtrhávala i lidi, kteří se pokoušeli zachránit tím, že se drželi čehokoliv, co bylo po ruce.“

Rekonstrukce města začala již brzy po válce. Ruku k dílu přiložili dobrovolníci z řad občanů, mnoho z ruin bylo vyhozeno do vzduchu či rozebráno. Přestavby některých staveb trvaly i desítky let. Jednou z nejnákladnějších rekonstrukcí byl kupříkladu kostel Frauenkirche (Kostel Panny Marie). Začala teprve v roce 1993 a dokončena byla o dvanáct let později.

Přestavbu zničených Drážďan si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu