válkaČeskoslovenskoobjevy

Bombový útok na Oktoberfest byl teroristickým aktem pravicového extrémismu

Bombový útok na Oktoberfest byl teroristickým aktem pravicového extrémismu
Zdroj: Profimedia

V září roku 1980 došlo v Mnichově k bombovému útoku na známý pivní festival Oktoberfest, při kterém zahynulo 13 lidí. Teprve po 40 letech byl případ uzavřen jako čin radikálních pravicových teroristů.

Tomáš Chalupa 17. června 2021

Útok provedl jedenadvacetiletý student Rudolph Köhler, jenž byl sám jednou z obětí výbuchu bomby, kterou umístil do popelnice u hlavního vchodu do pivnice. Trvalo ale velmi dlouho, než se jeho úlohu podařilo rozplést. Původně se mělo zato, že svůj útok provedl pouze z osobních důvodů. Neuspěl u zkoušky a nedařilo se mu ani  ve vztazích s děvčaty. Trpěl depresemi a své problémy řešil příklonem k pravicové radikální scéně. Stále ale existovaly pochybnosti, zda Köhler jednal sám nebo zda měl další komplice ze strany ultrapravičáků. Právě tento fakt vedl k tomu, že byl případ v roce 2014 znovu otevřen.

V průběhu vyšetřování se zjistilo, že celý čin byl velmi pečlivě připraven. Svědci uvedli, že Köhler se raději zavřel ve sklepě, kde manipuloval s výbušninami, než aby se bavil se svými vrstevníky. Samotářem však nebyl, hrál ve studentské rockové kapele a udržoval kontakty s pravicovou studentskou skupinou Hochschulring Tübinger Studenten, známou brutálními střety s levicovými studenty. V letech 1977 až 1979 byl aktivním stoupencem neonacistické milice Wehrsportgruppe Hoffmann, dokonce se účastnil i jejích cvičení. Členové této skupiny se opakovaně dopouštěli násilných kriminálních činů motivovaných politickou agendou. Nad Köhlerovou postelí visel obraz Adolfa Hitlera, takže o jeho motivech nemohlo být pochyb.

Thumbnail # Španělsko znovu otevírá případ bombových útoků z roku 2004
Mohlo by Vás zajímat:

Španělsko znovu otevírá případ bombových útoků z roku 2004

Policie vyslechla přes 1000 svědků a sepsala spis o rozsahu 300 000 stran. Köhler podle všeho doufal, že čin bude připsán levicovým radikálům, čímž dojde k ovlivnění voleb, které se toho roku měly konat. Znovu ale bylo potvrzeno, že při samotném činu neměl Köhler žádné komplice a jednal zcela sám. Na druhou stranu to nic nemění na tom, že útok byl jen dalším důkazem, že 80. léta byla poznamenána opětovným nárůstem popularity neonacistických myšlenek v Německu. Problém, který v Německu doutná stále, o čemž svědčí i nejrůznější útoky na Židy a synagogy z poslední doby. Německý ministr vnitra Horst Seehofer dokonce označil pravicový extrémismus jako největší nebezpečí, kterému Německo v současnosti čelí.

Případ Köhler se každopádně podařilo policii zdokumentovat a vyšetřit jako snad žádný jiný v moderní německé historii.

Další články

Zavří­t reklamu