válkaČeskoslovenskoobjevy

Bombardování za druhé světové války oslabilo ionosféru

Bombardování za druhé světové války oslabilo ionosféru
Zdroj: livescience.com

Bombardování za druhé světové války dosáhlo ohromných rozměrů. Kobercové nálety i obří bomby s neuvěřitelnou ničivou silou, to vše dopadalo na města po celé Evropě. Jak zjistili vědci, bombardování neničilo jen domy, ale také zemskou ionosféru.

Tomáš Chalupa 19. října 2018

Christopher Scott je fyzik působící na univerzitě v Readingu, který přišel s velmi zajímavým zjištěním. Z archivních dat zjistil, že bombardování za druhé světové války se promítlo v ionosféře, tedy na hranici oblasti, která se už počítá jako vesmír. Tlakové vlny ionosféru oslabily, byť se to zdá na první pohled nemožné.

Ionosféra je oblast mezi 80 až 300 kilometry nad zemí, tedy velmi vysoko, ovšem i tam se tlakové vlny a účinky bombardováni projevily. Scott shromáždil data o bombardování Londýna a pak také o spojenecké letecké kampani proti Německu v letech 1944 a 1945. „Každý nálet vyslal do ionosféry energii srovnatelnou s 300 blesky,“ vysvětluje Scott. Při pohledu na 152 největších spojeneckých náletů na Evropu se ukázalo, že ve stejné době poklesla koncentrace elektronů v ionosféře. Jednoduše byla tato vrstva atmosféry oslabena. Podle Scotta je nepochybné, že se tak dělo v důsledku spojeneckého bombardování.

„Byl jsem schopen najít důsledky bombardování Londýna v historických záznamech o koncentraci ionosféry,“ dodává Scott s tím, že bombardování bylo vzdálené 1000 kilometrů. „Vážně mě to překvapilo.“

Důsledky bombardování tak byly víceméně globální a projevovaly se bez ohledu na vzdálenost. Výchylky v koncentraci trvaly zpravidla jen jeden den, pak se zase hodnoty vrátily do normálu. „Na ionosféru má největší vliv sluneční radiace. Proti tomu je bombardování velmi malé,“ poznamenává Scott. Právě proto byly účinky na ionosféru časově velmi omezené.

Bombardování a narušení ionosféry mělo vliv i na radiovou komunikaci, respektive přenos radiových vln. Krátké radiové vlny se odrážejí od ionosféry a díky tomu je možné je zachytit na velké vzdálenosti. Po bombardování ale mohlo dojít k narušení této komunikace, byť je to těžké prokázat na základě faktů. Žádné záznamy o tom se nevedly, a těžko tak lze tuto hypotézu potvrdit. I tak je ale zřejmé, že důsledky lidského válčení byly daleko větší, než jsme si možná mysleli.

Další články

Zavří­t reklamu