válkaČeskoslovenskoobjevy

Bombajská krev je jednou z nejvzácnějších krevních skupin na světě

Bombajská krev je jednou z nejvzácnějších krevních skupin na světě
Zdroj: messagetoeagle.com

Mezi běžnou populací jsou všeobecně nejznámější krevní skupiny tzv. systému AB0, tj. skupiny A, B, AB a 0. Je ale známo dalších zhruba 50 systémů krevních typů. Jednou z nejvzácněji se vyskytujících krevních skupin je takzvaný bombajský fenotyp Oh. Odhaduje se, že jeden člověk z jednoho milionu lidí v Evropě má tuto krevní skupinu. V případě, že tento jedinec potřebuje darovat krev, nastává velký problém.

Yvonne Pokorná 7. července 2017

Krevní skupina Oh neboli Bombajská byla náhodně objevena v roce 1952 indickým lékařem Y. M. Bhendem. Dva pacienti potřebovali dostat krevní transfúzi, ale žádná ze známých krevních skupin neodpovídala typu jejich krve. Kdykoli byly vzorky jejich krve smíchány s jakoukoli z těchto krevních skupin, červené krvinky se shlukovaly a rozpadaly.

Bombajský Oh fenotyp je charakteristický nepřítomností A, B a H antigenů na membránách červených krvinek. Lékaři zjistili, že nositelé bombajského krevního typu mohou přijímat krev jen od stejné krevní skupiny. To z nich činí velmi zvláštní a vzácnou kategorii lidí. V případě, že nutně potřebují krevní transfúzi, však může nastat vážný problém. Žádná krevní banka na světě nemá zásoby krve tohoto druhu v zásobě.

Být nositelem fenotypu Oh je v případě krevní transfúze velkou nevýhodou.

Být nositelem fenotypu Oh je v případě krevní transfúze velkou nevýhodou.

Proč je bombajská krevní skupina tak vzácná?

Důvod, proč je na světě tak málo jedinců s tímto krevním typem, většinou souvisí s rozsáhlými pohlavními styky a sňatky v rámci stejné rodové linie či příbuzenských komunit. Jestliže se lidé žijící ve velmi malých, izolovaných splečenstvích mezi sebou berou a mají spolu děti, vede to ke značnému omezení krevního typu či genofondu. Docházelo k tomu například v komunitách Romů, ruských Židů nebo indické elity Pársů. Ne náhodou žije nejvíce nositelů bombajské krevní skupiny v Indii, kde na 10 tisíc Indů připadá jeden s krevním typem Oh.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu