válkaČeskoslovenskoobjevy

Bojte se, vesmír zmizí za 100 miliard let, varuje slavný fyzik

Bojte se, vesmír zmizí za 100 miliard let, varuje slavný fyzik
Zdroj: messagetoeagle.com

Držitel Nobelovy ceny za fyziku Brian P. Schmidt varuje, že konec našeho vesmíru nastane přibližně za 100 miliard let. Takže to není úplně za dveřmi, ale je dobré o tom vědět.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2016

Představme si vesmír jako temný prostor bez hvězd, planet, galaxií, komet, prostě bez všeho. Přesně tak bude podle Schmidta vypadat náš vesmír za 100 miliard let. Ovšem celé je to ještě složitější. Naše galaxie Mléčná dráha nezmizí, dokonce nezmizí ani naše Země. Lidstvo tu stále bude, jen kolem naší galaxie už nebude nic, na co by se lidé mohli dívat. Vesmír bude zcela prázdý.

Jak k tomu dojde? Schmidt dostal svou Nobelovu cenu za objev, že vesmír se rozpíná a jeho rozpínání se zrychluje díky takzvané černé hmotě. To není nic z Hvězdných válek, je to prostě druh energie, který prostupuje celým vesmírem a způsobuje, že se hvězdy a tělesa stále rychleji pohybují. Za 100 miliard let už bude všechno kolem tak daleko, že to prostě nebude vidět. Naopak naše galaxie se nejspíš srazí s galaxií Andromeda, která se k nám nepříjemně rychle blíží. Tuto srážku však Země může přežít, dojde prostě k nějakému velkému spojení, možná se spojí více galaxií dohromady. Vše ostatní ale odletí kamsi pryč a my budeme ve vesmíru opravdu sami. Takže pokud si tenhle článek přečtou lidé za 100 miliard let, tak nezbývá než dodat – my jsme vám to říkali už dnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu