Procházka Červenou zónou je hrou o život.

Procházka Červenou zónou je hrou o život. | zdroj: dailymail.co.uk


Bojovalo se zde před 100 lety. I dnes je ale bojiště bitvy u Verdunu životu nebezpečné

TÉMATA: první světová válka | bitva u verdunu | francie

user-avatar

Simona Knotková

8. 11. 2017 | 10:15

Bitva u Verdunu byla jedna z největších a nejkrvavějších bitev první světové války. Na obou stranách – německé a francouzské – padlo během tuhého desetiměsíčního boje kolem sedmi set tisíc vojáků. I proto si bitva vysloužila nechvalnou přezdívku "verdunský mlýnek na maso".

"Milá matko, překročili jsme les Vaux Chapitre. Je to hrůza, jeden kráter vedle druhého, v každém leželi tři nebo čtyři mrtví, Francouzi i Němci, jeden přes druhého. Jsou tady mrtví z října, pod nimi ti, co zemřeli v červnu, a pak už jen holé kostry těch březnových. Někteří ještě vypadají, jako by spali, modré a šedé uniformy jsou dnes nazelenalé. Nacházíme kusy těl, jsou téměř jako stromy, které tady nemají ani koruny, ani větve. Střely je roztrhaly až ke kořenům. Je tady pusto a ticho. Obrovský hřbitov lidí. Přeskakujeme mrtvé, bojíme se jich. Zítra jdeme do útoku. Modli se za mne," stojí v dopise francouzského vojáka (zdroj: wikipedia.org).

Bezprostřední zážitek z fronty nastiňuje, jaké hrůzy si museli vojáci u francouzského města Verdun vytrpět. Velká válečná bitva zde probíhala od 21. února do 18. prosince 1916.

Archivní snímek z bitvy

I když od této doby uplynulo už 101 let, oblast je stále plná nevybuchlých min, půda je nasákla jedovatým arsenem a v lesích můžete narazit na bunkry či zákopy. Kdysi rovná půda je plná kráterů po dopadu bomb. Do některých částí je pak úplně zakázáno chodit a neuposlechnutím riskuje návštěvník smrt. Bývalému bojišti 1. světové války se dnes příhodně říká Červená zóna (Zone Rouge).

Naposledy si vzala životy v roce 2007, kdy vybuchlá mina zabila během odklízecích prací dva muže. Podle odborníků je takřka nemožné vyčistit oblast kompletně. Nebezpečí představuje také arzen, kterého je v půdě až desettisíckrát více než v běžné půdě. Na některých místech kvůli tomu neroste žádná zeleň. Vědci zde naměřili i vysoké hladiny rtuti a zinku.

Další hrozbou jsou plynové bomby. Jedovaté látky, které vylučují, se usídlí v těle a nějakou chvíli trvá, než je lékaři dokážou v organismu detekovat. Zpravidla je ale poté už pozdě.

Červenou zónu si v bezpečí za obrazovkou počítače či mobilu prohlédněte v naší galerii.

 

user-avatar

Simona Knotková

8. 11. 2017 | 10:15

Zavří­t reklamu